Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir

0 61

Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir

Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir ? Güller bahçelerimizde çit, duvar kenarlarında, girişlerde, kapı ve pencere kenarlarında kullandığımız vazgeçilmez bitkilerimizdir. Son yıllarda ülkemizde de bulunabilen minyatür güller tüm yıl boyunca çiçeklenebildiklerinden, iç mekanlarda da kullanılabildiği gibi, dış mekanda grup olarak ta dikilmektedir. Ağaç gülleri ise uzun bir gövde üzerine aşılanmış güllerdir, bahçelerde geniş alanlarda kullanılır. Bahçede gül nasıl yetiştirilir

Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir

Güllerin İstekleri nelerdir

Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir
Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir

Işık:

Işık, yetiştirilen bitkilerin gelişmesini en çok etkileyen faktörlerden biridir. Gül bitkisinin de ışığa ihtiyacı çok fazladır. Direk güneş altında bile gelişirler.

Sıcaklık:

Birçok gül çeşidi için 16ºC gece sıcaklığı uygundur. Güneşli günlerde sıcaklık bundan 5–7ºC daha yüksek olabilir. Daha yüksek sıcaklıklarda güllerde gelişme süresi kısalmakta, gül verimi artmakta, fakat kalite düşmektedir.

Nem:

Sıcaklığa bağlı olarak oransal nem, güllerin gelişmesi için uygun düzeyde olmalıdır. Fazla nem, hastalıkları artırdığı gibi, nem noksanlığı da gelişmeyi olumsuz yönde etkileyebilir. Sıcaklık ile bitkide su kaybı artar, gelişme durur ve sürgünler kısalır. Elverişli nem koşullarında saplar daha uzun, çiçek ve yapraklar daha büyük olmakta, dolayısıyla kalite artmaktadır.

gül
gül

Sulama:

Güllerde dikimden itibaren yeterli sulamaya özen gösterilmelidir. Sulama zamanı ve miktarı çevre koşullarına, toprak yapısına, bitkinin gelişme durumuna bağlı olmakla birlikte, sürgün verme döneminde ve yaz aylarında gül, daha fazla suya ihtiyaç duyar.

Toprak İsteği:

Güller her topraktan hoşlanmazlar. Organik maddece zengin toprakları tercih ederler. Bu topraklar, nemli olduklarında ayağa yapışan, fakat oldukça çabuk kuruyan, fazla kuru ve nemli olmadıkları zamanlarda kolaylıkla işlenebilen topraklardır. Fakat genel olarak güller, hemen hemen tüm bahçe topraklarında yetişebilirler.

Gübre isteği:

Güllerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız mutlaka sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde gübrelemeyi ihmal etmeyin. Sonbahar mevsiminde Organik gübre ile de gübreleyebilirsiniz. Özellikle kış soğuklarında bitkinizin köklerini sıcak tutar.

Budama:

Budanmamış gül bitkisi; çok sayıda yoğun sürgün oluşturur, çiçekleri küçük ve kalitesizdir. Uygun bir budama; verimsiz, yaşlı, hasta, kuru, zarar görmüş dalların çıkartılması ile iyi bir çiçeklenme için birkaç dalın bırakılması işlemidir. Budama size, bahçenize uyan arzu ettiğiniz gül şeklini yaratma fırsatını verir.     Budama ile kuvvetli ve sağlıklı bir bitki gelişimi sağlandığı gibi, bitki içine daha fazla ışık, hava girmesi de sağlanır. Şekil yaratılmasının yanında daha iyi ve kaliteli çiçekler elde edilir. Gülde yapılan her türlü kesme işlemi budama olarak adlandırılır. Budama işlemi dikim aşamasında dikim budaması ile başlar, her yıl yapılan yıllık budamalar ile devam eder.

gül
gül

Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir

Güller; tohum, çelik, daldırma ve aşı ile çoğaltılırlar.

Tohumla Çoğaltma:

Gül tohumları toplandıktan sonra çimlenmeye hazır değildir. Gül tohumlarının çimlenebilmesi için +4ºC de 4–6 ay nemli yosun olmayan yerlerde kum veya perlit içinde dinlendirilmeleri gerekir. Bu yöntem daha çok ıslah çalışmalarında kullanılmaktadır.

Çelikle Çoğaltma:

Kültür çeşitlerinden alınan odunsu çelikler çeşitli ortamlarda köklendirilerek fidan elde edilebilir. Köklendirmek için alınacak çelikler Kasım-Mart ayları arasında alınmalıdır. Perlit veya kum gibi maddelere 3–7 cm aralıklara dikilirler. Köklendirme ortamının sıcaklığı 21ºC olmalıdır. Köklenme 5–6 haftada tamamlanır. Köklenen çelikler hemen yerlerine dikilirler veya torbalara alınırlar.

Aşı ile Üretim:

Aşı için bir anaç ve bir de damızlık fidan gerekir. Üzerine aşı yapılacak fidana anaç; kendisinden aşı kalemi alınana ise damızlık denir. Aşılama işlemine başlamadan önce anaçlar hazırlanmalıdır. 10–15 gün önceden anaçlar gözden geçirilmeli ve her birinin gövdelerinden, sürmüş olan gözler köreltilmelidir. Fidanlar haftada 1-2 defa bolca sulanmalıdır.

Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir

GÜL SORUNLARI, HASTALIK VE ZARARLILARI

Kör Sürgün:

Güllerin gelişmeye başlaması gerekirken, gelişmeyerek yaprak açmaya devam etmesi, böylelikle sapın ucunda çiçek meydana gelmemesi olayıdır.

Bozuk Baş:

Gül tomurcuklarının ortasının tam olarak gelişemeyerek yassı ve ondüleli bir şekil almasıyla ortaya çıkar. Bozuk baş oranı da kör sürgünde olduğu gibi düşük sıcaklık, zayıf ışık ve kuvvetli budama ile artış göstermektedir.

Kırmızı Örümcek:

Bitki öz suyunu emerek bitkiye zarar verirler. Yaprağın yeşil rengi kaybolur, yanık bir görünüm alır. Daha sonra yapraklar dökülür. Mücadelesi sistemik etkili ilaçlarla yapılır.

Yaprak Bitleri:

Özellikle yeni süren yaprak ve goncalarda görülür. Çiçeklerde deformasyona neden olurlar.

Gül Kabuklu Biti:

Nisan-Mayıs aylarında, koşnilin kabarmaya başlamasından yumurtlama dönemine kadar sistematik etkili ilaçlarla mücadele yapılır.

Gül Güvesi:

Güve görüldüğünde, mücadele edilir.

Gül Yaprak Arısı:

Sürgünlerin içindeki yeşil renkli, 12 cm boyunda ve tırtıla benzeyen bu zararlılar filizleri kırar, kurutur ve yerler.

Gül Arısı:

Bir yıllık filizlerin içinde yaşar. Bu filizlerin kurumasına neden olur. Hastalıklı sürgünler temizlenmeli ve mücadele edilmelidir.

Gül Hortumlu Böceği:

Güllerin tomurcuğunu sokmak suretiyle zarar verirler. Sokulan tomurcuklar açılmadıkları için zarar büyük olur.

Gül Gal Böceği:

Galli dallar kış sonu budamalarında temizlenir.

Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir yazımızdan sonra Sebze nasıl dikilir yazımız da ilginizi çekecektirCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.