Hobi Bahçeleri Evleri

Hobi Bahçeleri Evleri

Hobi Bahçeleri Evleri

Bahçemizde evimizi yapıyoruz. Sizde bahçeniz için ev yaptırma zamanının geldiğini düşünüyorsanız sizde iyice araştırmadan bahçenize ev yaptırmayın. Bizde uzun zaman düşünmemize rağmen yaptıramamıştık. Artık zamanı geldi ve kendimize küçük evimizi yapıyoruz.

Hobi Bahçeleri Evleri
Hobi Bahçeleri Evleri

Uzun araştırmalar sonunda bir yer beğenirsin. Hem ilerisi için yatırım olur hem de imkanımız olursa sebze meyve bir şeyler yetiştiririm, doğayla iç içe olurum diye düşünürsün. Karar verirsin satın almaya. Fakat maddi imkan ya ucu ucuna yeter satın almaya yada borçlanarak. Hal böyle olunca etrafını çevirmek, bir şeyler dikmek, ev yapıyoruz deyip içine kalacak küçük bir yer yapmak hepsi zaman alıyor. Zaten maddi durumu iyi olan imarlı bir arsa alıp içinde evini de yaptırmak istiyorsa düşünüp karar verip istediğini yapabiliyor.

Biz de yerimizi beğendik satın aldık etrafını telle çevirdik. İçine kalacak bir yer yapabilmek için bir kaç sene beklemek zorunda kaldık. Bu süre zarfında bahçemize gidip geliyoruz bir şeyler yetiştirmeye çalışıyoruz. Eşyalarımızı koymak yağmurdan rüzgardan korunmak için küçük bir çadır kurduk ve bir kaç sene böyle idare ettik.

Hobi Bahçeleri Evleri
Hobi Bahçeleri Evleri

Hobi Bahçeleri Evleri Yaptırma zamanı

Kendimizi toparlayınca 1 oda ve verandası olan küçük bir yer yapma durumumuz oldu. Araştırmalarımız sonunda içini ahşap, dışını da betopan denilen plakalardan olacak şekilde küçük bir ev yapmaya karar verdik.

Evimizi yaptıracağımız yeri ilk aldığımızda planlamıştık. Ağaçlarımızı ona göre diktik. Evi yaptıracağımız yere temel için kalıp çaktırıp, içini taşlarla doldurup, kafes telini de koyarak betonunu arttırdık ve bir oda mutfak olarak yaptırdık. O dönemde hem sık gitmiyoruz hem de elektrik ve suyumuz olmadığı için ve ek maliyet getirir düşüncesi ile banyo ve tuvalet ekletmemiştik. Tuvaleti dışarı yaptırdık.

Hobi Bahçeleri Evleri
Hobi Bahçeleri Evleri

Pişmanlığımız

Şimdi pişmanız. Suyumuz bir kaç yıl önce geldi ama eve ekleme yapmak sıkıntılı. Siz ev yaptırırken suyunuz elektriğiniz olmasa da tuvaletinizi banyonuzu mutlaka evle birlikte yaptırın. Elektrik ve su tesisatınızı çektirin her şey hazır olsun geldiğinde bağlatır rahat edersiniz.

Eksikliğini en çok yaşadığımız şeylerden biri de soba/kuzine. Havalar soğuyunca bahçemizde kalma şansımız olmuyor. Ayrıca soğuk günlerde kuzinemizde patates pişirmek ve çay demlemek de oldukça keyifli olurdu.

Hobi Bahçesine İlk Ne Yapılır yazımızda ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.