Yoğurt Mayalama Yoğurt Nasıl Mayalanır

Yoğurt Mayalama Yoğurt Nasıl Mayalanır

Fırında Yoğurt Mayalama

En kolay yöntemlerden biri fırında yoğurt mayalama yöntemi. Hem çok lezzetli hem sert hem de bir hafta kadar dayanabilen bir yoğurt oluyor. Son derece kolay ve pratik. Her seferinde harika sonuç alabiliyorsunuz. Azar azar kullanımlar için cam kase ya da kavanozda hazırladığınız zaman sulanmadan tüketebiliyorsunuz.

Yoğurt yaparken sütü mayalanması için belirli bir ısıda bekletmek gerekir. Fırın kullanımındaki amaç sıcak bir ortam yaratmak. Diğer klasik yöntem ise içinde süt olan tencereyi battaniyeye ya da kalın bir beze sararak ısısını korumak.

Fırında yoğurt mayalarken önceden ısıtılıp belirli bir sıcaklığa geldikten sonra kapatılıyor. Sadece ön ısıtmada sağlanan içerdeki sıcaklıkla yoğurt mayalanıyor. Yani mayalanma sırasında fırın çalışmıyor.

Çiğ Süt Nasıl Kaynatılır

Yoğurt Mayalanma Yoğurt Nasıl Mayalanır
Yoğurt Mayalama Yoğurt Nasıl Mayalanır

Çiğ sütü bakterilerden ve mikroplardan arındırmak için mutlaka kaynatmak gerekir. Süt kaynatırken çelik tencere tercih edilmelidir. Sütün yapışmaması için tencere temiz suyla çalkalanır ve dökülür. Çiğ süt tencereye boşaltılır ve kapağı açık olarak orta-harlı ateşte ara sıra karıştırılarak kaynatılır. Süt fokurdamaya başlayıp kabarınca ocağın altı kısılır ve birkaç dakika daha kaynatılır. Kaynamış sütün ılıması beklenir. Daha çabuk soğuması istenirse tencere soğuk su dolu bir kapta bekletilebilir.

Yoğurt Mayalarken Sütün Sıcaklığı Ne Olmalıdır

Yoğurt yaparken sütün sıcaklığı çok önemlidir. En uygun sıcaklık 42-45 derecedir. Eğer süt ılıksa mayalanma olmaz, süt sıcaksa yoğurt ekşi olur. Termometre ile sütün sıcaklığı kolayca ölçülür. Termometre yoksa parmakla sıcaklık kontrol edilir. Süte parmak batırılır ve 10 saniye kadar bekletilir. Süt parmağın dayanabileceği, ancak hafif bir yanma hissedeceği sıcaklıkta ise maya eklenir.

Yoğurt Mayalama Yoğurt Nasıl Mayalanır

Yoğurt Mayalama Yoğurt Nasıl Mayalanır
Yoğurt Nasıl Mayalanır

Maya olarak kullanılacak yoğurt oda sıcaklığında olmalıdır. Tercihen yoğurt yaparken klasik tariflerden daha fazla maya kullanmak. 1,5 litre süt için 1 çay bardağı yoğurt gibi. Maya kaseye alınır, 1 çay kaşığı toz şeker eklenir ve eriyene kadar karıştırılır. Sonra oda sıcaklığında ılık süt eklenir ve tahta bir kaşıkla pütür kalmayacak şekilde karıştırılır.

Tencerede soğumaya bırakılan sütün üzerinde oluşan kaymak alınır. Hazırlanan maya tencereye eklenir ve tahta kaşıkla süte homojen dağılması için iyice karıştırılır.

Bu arada fırın 50 dereceye ayarlanır, istenen sıcaklığa gelince kapatılır. Fırın kapağı açılıp içerdeki sıcaklığın birkaç derece düşmesi sağlanır.

Yoğurt Mayalanma Yoğurt Nasıl Mayalanır
Fırında Yoğurt Nasıl Mayalanır

Mayalanan süt cam kaselerde ağzı açık olarak fırına yerleştirilir, kaselerin üzeri kağıt havlu veya ince bir bez ile örtülür. Fırın kapağı kapatılır, 5 saat süreyle hiç açılmadan mayalanmaya bırakılır. Mayalanma ılık bir ortamda ve hiç dokunmadan yapılmalıdır.

Süre sonunda kaseler dışarı çıkarılır. Kapaklar kapatılmadan yarım kadar saat oda sıcaklığına gelmesi amacıyla bekletilir. Sonra kapakları kapatılıp buzdolabına yerleştirilir. Yemeden önce en az 12 saat bekletilir.

Yoğurt Kaç Kalori

100 gramlık bir porsiyonunda 59 kcal kalori vardır.

Domates Çorbasının Tarifi de ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku