Kışlık Domates Sosu

Kışlık Domates Sosu Nasıl Yapılır

Kışlık Domates Sosu Nasıl Yapılır

Sonbahar geldi. Tüm bir ilkbahar ve yaz boyunca ürünlerimizi yetiştirmek için vermiş olduğumuz emeklerimiz meyve ve sebze olarak gözlerimize ve gönüllerimize hitap etmeye başladı. Ürünler toplanmaya başlandı. Taze olarak dalından kopartıp kahvaltı da ve yemeklerin yanında yedik domates ve biberlerimizi.

Kışlık Domates Sosu
Kışlık Domates Sosu

Bugün için fazla gelen ürünlerden bir kısmını kuruttuk kış için değerlendirdik, bir kısmı da kışın yemek üzere değerlendirilmeleri gerekiyor. Nasıl değerlendirebiliriz bugün tüketemeyip kış için ayırarak değerlendireceğimiz domates ve biberlerimizi değerlendirme yöntemlerinden biri.

Kışlık Domates Sosu

Kendi organik bahçemizden topladığımız domatesleri ve biberleri güzelce yıkadık ve biberlerin saplarını çıkardık. Domatesleri kabuklu bir şekilde iri parçalara böldük. Ev tipi küçük bir kıyma makinesi yardımıyla çektik. Domatesleri ve biberleri tencereye aktardık. Yağını koyup ocağın altını açtık.

Domatesler kendi sularında güzelce piştiler. Kaynama sırasında etrafa sıçramaması için tuzunu önceden atmadık, pişip ocaktan indirmeye yakın bir zamanda attık ve tekrar karıştırdık. Dileyen pişirme aşamasında sarımsak, kekik, acı biber, pul biber ve benzeri baharatları da ekleyerek istediği tat ve aromayı elde ederek kış sofralarında keyifle kullanabilir.

Kışlık Domates Sosu
Kışlık Domates Sosu

Domatesler ve biberlerimiz pişip kıvamını (isteğe göre ayarlanabilir sulu olmasını isteyen bir kaç dakika önce indirebilir ocaktan) aldıktan sonra ocağın altını kapatıp ateşten indirdik. Hemen sıcakken kavanozlara doldurarak kapaklarını sıkıca kapattık. Sonra tezgahın üzerine ters çevirip bıraktık.

Bir gün bekledikten sonra kavanozları kontrol ederek sızma, hava alma gibi durum olmadığından emin olduktan sonra kışın kullanmak üzere depolayacağımız alana kaldırdık. Artık istediğimiz zaman tüketilmek üzere hazır bekliyorlar. Kullanmak için kapağını açtıktan sonra buz dolabında muhafaza etmemiz gerekiyor.

Kışlık Domates Sosu
Kışlık Domates Sosu

Hava Kaldığı İçin Bozulan Kışlık

Hava almaması ve kavanozun içinde fazla hava kalmaması önemli çünkü kısa zamanda bozuluyor. Bizde bunu yaşayarak öğrenmiş olduk. Resimde bozulan kışlık hazırladığımız kavanozu görüyorsunuz. Hazırladığımız son kalan kavanozu tamamen dolduracak kadar olmadığı için dolduramamıştık. Soğuduktan sonraki kontrolümüzde hemen bozulmuş olduğunu görüp onu attık. Zira bozulanların bizi zehirleme durumu da olabilir.

Kışlık Domates Sosu Kaç Kalori

100 gramlık kışlık domates 68 kaloridir.

Sos Nasıl Yapılır yazımız ve videomuz da ilginizi çekecektir.

Domates Çorbasının Tarifi


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.