Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir

Önceki sezon sonunda uygun ürünlerden toplayıp toprak ile buluşturmak üzere sakladığımız tohumlarımızı dikip büyütmek için zaman geldi. Evde tohumdan fide nasıl yetiştirilir detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Yetiştirilen Fideler Ne Zaman Ekilir

Fidelerimiz bahçeye dikim zamanı geldiğinde elimizde hazır olması için dikim zamanı iyi ayarlamamız gerekiyor. Dikim zamanında fidelerimiz ne çok küçük olmalı ne de haddinden fazla büyümüş olmalı. Bahçeye dikim zamanını iyi ayarlayabilmemiz için bulunduğumuz bölgenin iklim şartlarını iyi bilmemiz gerekiyor. Fidelerimizi son don olaylarının geçmesinin ardından toprağa dikmemiz gerekiyor. Mayıs ayının ilk haftasından sonra bazı bölgelerimizde don olmamakla birlikte bizim bulunduğumuz Ankara bölgesi için bu süre bir iki hafta daha uzayabiliyor.

Yaklaşık iki hafta çimlenme süresi ve altı hafta da büyümesi için geçecek süre olmak üzere toplam yaklaşık 2 aylık bir süre içerisinde bahçeye dikilecek büyüklüğe gelmektedir. Bu ortalama süre çeşidine, çeşidin isteğine, ortamın ısısına göre değişiklik gösterecektir. Bu süreleri göz önünde bulundurarak sizde kendi dikme zamanınızı ayarlayabilirsiniz.

Direk bahçeye ekilebilen ayçiçeği, bamya, bakla, bezelye, börülce, brokoli, bürüksel lahanası, dereotu, fasulye, hıyar, havuç, ıspanak, kabak, kavun, karpuz, maydanoz, mısır, pancar, patlıcan, pırasa, sarımsak, semiz otu, soğan, tere, turp gibi direk bahçeye ekilen çeşitleri daha önce de ekebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Tohum Nasıl Temin Edilir

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir
Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir

Bir önceki sezon yetiştirdiğiniz ürününüzden çıkarıp saklamanız atalık ve yerel olanlardan kullanmanız en doğru olanı. Salatalık Tohumu Nasıl Alınır ve Domatesten Tohum Nasıl Alınır yazılarımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.  Satın alma yoluyla edinecekseniz hybrid (melez) ve GDO (genetiği değiştirilmiş organizma) olanları tercih etmeyin. Eğer satın almak zorunda kalırsanız kaynağından emin olun.

Torf Nedir

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Torf
Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Torf

Torf, nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu bölgelerde, göl yatakları, bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin su dibinde çökerek hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikmesiyle oluşur. Tamamen doğal bir malzemedir. Hacim ağırlığı düşük, su tutma kapasitesi ve organik madde miktarı çok yüksektir. Kullanıldığı ortamda suyun ve gübrenin bitkiye yavaşça ve düzenli bir şekilde verilmesini sağlar. Genellikle rengi sarı, kahverengi ve siyah olabilen torf kullanıldığı alanlarda bitki kök gelişim hızını arttırır. Gübrenin topraktan yıkanarak kaybolmasını önler. Toprağın uzun süre nemli kalmasını ve gevşemesini sağlar.

Torfumuz yoksa bahçemizin temiz hastalıksız olduğuna inandığımız bir bölgesinden toprak alıp eleyerek ve gübre ile karıştırarak kullanabiliriz.

Viyol Nedir

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Viyol Nedir
Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Viyol Nedir

Viyol, bitki tohumlarını fide haline getirmek için kullanılan yetiştirme ortamlarıdır. Plastik üretiminin artmasıyla fide üretiminde viyoller kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde özellikle örtü altı yetiştiricilikte sıkça kullanılan viyoller, ihtiyaca uygun olarak çeşitlenmiştir. Bu tip ürünler işinizi kolaylaştıracağı gibi her evde bulunan çeşitli kaplardan kullanılarak da fide yetiştirilebilir.

Dikim öncesi tohumların ıslatılması

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir
Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir

Bir gün öncesinden suya koyar ve iyice suyu çekmelerini sağlarsak çimlendirme işlemini hızlandırmış ve garantiye almış oluruz. Özellikle bamya, mısır, fasulye, bezelye, bakla gibi sert kabuklu olanları bir gün önceden suya koyun böylece suyun işlemesini garanti etmiş olursunuz. Yatağındaki nem oranının iyi ayarlanmamasından oluşacak gecikmelerine hatta kuruyarak ölme ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.

Tohumlar Nasıl Ekilir

Önceki yıllarda fidelerimizi asıl yerlerine yani bahçeye dikmeden önce plastik kaplara ya da küçük viyollere dikip ilk yapraklarını açtıktan sonra bardaklara ya da biraz daha büyük viyollere şaşırtıp büyümesini bekliyor, büyümelerini tamamlayanları bahçemize dikiyorduk. Bu işlem sırasında büyümelerinde düşüş yaşanıyor büyüme süresi uzuyordu. Bu yıl bahçeye dikmeden önce şaşırtma işlemi yapmamak için biraz büyük viyoller tercih ettik. Şaşırtma yapmadan büyüdüklerinde direk bahçeye dikeceğiz.

Eğer az miktarda fide yapıyorsanız evde balkon ve teras için üretim yapacaksanız ilk dikimlerinizi kağıt bardaklara, plastik şişelere, yoğurt kaplarına, ve aklınıza gelebilecek ıslanınca dağılmayan ve altına drenaj için delik açabileceğiniz her türlü malzemeye yapabilirsiniz.

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Tohum Ekim
Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Ekim

Plastik tabak ya da viyollerimizi torf ile dolduralım ve üzerine hafifçe bastırarak sıkıştıralım. Sıkıştırmamızın amacı çimlenme olduğunda daha rahat tutunmasını sağlamak ve sıkı yüzeyin üzerine daha düzgün yayabilmek.

Tabaklarda yapıyorsak tohumlarımızı üzerine çok sık gelmeyecek şekilde sermek (sık olunca büyüme zayıf oluyor) bardaklarda ya da viyolde yapıp şaşırtmadan bahçeye dikeceksek her bardağa iki üç adet gelecek şekilde koyuyoruz. Ardından üzerine torf ile kapatıp hafif bir sıkıştırma yapıyoruz.

Üzerini kapattığımız torfun kalınlığı tohumun büyüklüğü kadar olması gerekir. Milimetrik ölçüye gerek yok fakat çok derinde ya da çok yüzeyde kalmamalı. Çok derinde kalırsa çıkması gecikecek ya da çürüyerek hiç çıkamayacak. Her tohum kendi boyutu kadar derine gömülür genel kural budur.

Sulama Nasıl Yapılır

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Sulama
Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Sulama

Torfumuzun üzerine hafifçe bastırıp düzledikten sonra sulamaya geçelim. Burada dikkat edeceğimiz iki önemli husus var. Birincisi tohumlarımızı yerinden oynatmadan sulamamız gerekiyor ben bunun için ya ufak plastik bir su püskürtme pompası kullanıyorum. İkinci dikkat etmemiz gereken konu suyun soğuk olmaması. Çabuk çimlenmesini istiyorsak bu mevsimde genelde soğuk olan musluk veya kuyu suyu ile değil de daha ılık suyla sularsak iyi olur.

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Naylon Kapatma
Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir Naylon Kapatma

Bu aşamadan sonra fide toprağımızın nemini kaybetmemesini kurumamasını sağlamamız gerekiyor. Filizleninceye kadar ışığa ihtiyaçları olmayacağı için üzerini bir naylon ile kapatarak toprağın nemli kalmasını sağlayabiliriz.

Torfun çok ıslak da olmaması gerekir. Tohum için nem ne kadar gerekli ise kökler içinde oksijen o kadar gerekli. Az sulanmış düşük nemli bir torfta ya hiç çimlenmeyecek ya da çok düşük bir yüzde ile çimlenme olacaktır. Çok sulanmış torfta da çürüyecektir. Tohumlarımız çimlenirken ilk ihtiyaçları nem ve sıcaklık iken, çimlenme başladığında yani uyandığında buna ışık da eklenir.

Viyollerin altında zaten delik bulunur ve su fazlası akar. Fakat bardak ve diğer malzemelerde delik bulunmaz. Bunlardan kullanıyorsak altlarına delik açmayı unutmayalım.

İlk Şaşırtma Ne Zaman Yapılır

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir
Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir

Fidelerin ilk yaprakları çıkıp açıldıktan bir hafta on gün sonra şaşırtma yapacaklar için şaşırtma zamanı gelmiş oluyor. Torf ile doldurduğumuz viyollerimize bir kalem veya çöp yardımıyla toprağı gevşetip minik fideyi bahçeye dikilinceye kadarki süreyi geçireceği yere şaşırtabiliriz. eni yerine yerleştirdikten sonra kenarlardan sıkıca bastıralım. Sonrada bol bol can suyu verelim. Torfumuz nemli ıslak olsa da can suyunu vermemiz gerekiyor.

Sulamada en dikkat etmeniz gereken husus, aşırı sulama yapmamak. Boyların aşırı uzaması istenen bir durum değil. Daha da önemlisi su kıtı kıtına yetmeli ki su bulmak için hızlıca kök geliştirsinler.

Sebze Nasıl Dikilir yazımızı okuyabilir ve

Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir videomuzu buradan izleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.