Menemen Tarifi

Menemen Tarifi

Menemen Tarifi

Eşimle hobi bahçemizde olduğumuz zamanlar en büyük keyfimiz kendi yetiştirdiğimiz organik doğal ürünlerimizle yemeğimizi yapmak.

Menemen Tarifi
Menemen Tarifi

Taze organik yeşillikleri soframıza tepeleme doldurup karnımızı doyurmak. Yaz günlerinde olabildiğince A B C D … vitaminlerimizi stoklayıp kışın harcamak…

Ürünlerin tam sezonunun olduğu bu günlerde Hobi bahçemizde keyif de yapmazsak da olmazdı.

Bunların ne kadar etkisi var bilmiyorum ama çok şükür biz ailecek yıllardır çok hasta olmayız. Kışı rahat geçiririz. Sanırım hobi bahçemizde geçirdiğimiz zamanlarda bizi psikolojik olarak da sağlam hale getiriyor. Bol seratonin, bol huzur, bol mutluluk.

Menemen Tarifi
Menemen Tarifi

Bir sır daha size; bu sayede ilerleyen yaşımıza rağmen hiç kilo problemimiz olmaz. Kışın aldığımız birkaç kiloyu da yazın kolayca veriyoruz.

Bu gün de hobi bahçemizde keyif yapıyoruz. Menemen tarifini de bilmeyen yoktur ama biz yine de milli yiyeceğimiz menemen tarifini sizlerle paylaşmak istedik.

Yaparken tercih edeceğiniz domates, mutlaka taze ama olgun, mevsimlik domates olmalı. Kışın alacağınız sera domatesleriyle yaptığınızda çok da keyifli olmaz. Onun yerine yaz sonunda kışlık domates konservesi hazırlayıp mevsim dışında da keyifle yiyebilirsiniz. Yaz sofralarının başrol oyuncularındandır ama kışın da konserve domates biber sosu ile yapılarak yaz gününün lezzetini aratmadan da tüketilebilir.

Hepimizin çok sevdiği bir tat. Fakat sadece kahvaltıların değil günün her öğününün lezzet dolu kurtarıcısı.

Malzemeler

  • 2 domates
  • 3 adet yeşil biber
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 4 adet yumurta
  • 1 soğan
  • Tereyağı
  • Maydanoz
  • Pul biber

Menemen Nasıl Yapılır

Kullanacağınız yağ damak zevkinize ve mutfak tercihlerinizde göre tereyağı ya da zeytin yağı kullanarak yapabilirsiniz. Bizim tercihimiz tereyağından yana. İçine katacağımız biberlerin çok ince doğranmış olması da önemlidir. Biberin yanı sıra soğan da ilave edeceğiz bunu da incecik doğrayın ve domatesten önce tavaya ekleyip kavurun. Ancak  bu kavurma aşamasında yanmamasına dikkat edin.

Mevsimlik olgun kokulu domatesinizin kabuğunu soyun. Küçük küçük doğrayın yağda kavrulmakta olan soğan ve biberlerin üzerine atın.

Menemen Tarifi
Menemen Tarifi

Bir de elbette yumurta. Yumurta ana ürünümüz. Koyacağınız yumurtanın taze ve organik olması çok önemli. Yumurtanın sarısı ile de yapılabilir. Hatta çok sevilen Çakallı olan çeşidi sadece yumurta sarısıyla yapılır. Siz de farklı bir lezzette yemek için sarısını bol beyazını az kullanmaya çalışarak yapabilirsiniz. Bizim tercihimiz ikisini birlikte kullanmaktan yana

Yumurtasını doğrudan tavaya kırabilir ya da önce ayrı bir tabakta kırıp çırparak sonra domatese ilave edebilirsiniz. Direkt tavaya kırarsanız karıştırma aşamasında elinizi çok çabuk tutmanız gerekir. Aksi takdirde sıcak domates harcına değen yumurta hemen pişip sertleşebilir.

Menemen Tarifi
Menemen Tarifi

Karıştırırken de dıştan içe doğru toparlayarak karıştırmaya dikkat edin çünkü tavanın dış kısımları ortasına göre daha hızlı pişer. Pişmeye yakın tuzunu ve ince kıyılmış maydanozu üzerine atarak hoş bir görüntü ve tat elde edebilirsiniz. Biraz da pul biber atmayı unutmayın.

Domates ve biberlerin bol olduğu dönemlerde hazırlayacağınız domates ve biberli sos yardımı ile aynı lezzete her zaman ulaşabilme imkanınız olacaktır.

Domates Çorbasının Tarifi ve

Sebze Nasıl Dikilir yazımız da ilginizi çekecektir.

Afiyet olsun…

Sağlıkla kalın, zinde kalın, fit kalın

Menemen Kaç Kalori

100 gramlık bir porsiyon 71 kcal kaloridir.Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.