Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Püf Noktası Nedir

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Organik ve ilaçsız yetiştirilmiş elmalar kullanmaya çalışarak evde elma sirkesi nasıl yapılır.

-Elmalarımızı mümkünse organik bahçemizden topluyoruz. Bu mümkün değil ise mevsiminde ve pazarlarda fiyatı ucuzladığında alarak evde elma sirkemizi kendimiz yapıyoruz.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır
Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

-Topladığımız elmalarımızı güzelce yıkıyoruz. Yıkadığımız elmalarımızı küçük küçük doğrayıp çekirdekli kısımlarını çıkartıyoruz.

-Önceden temizlenmiş ve içi kurutulmuş büyük boy cam bir kavanoza küçük küçük doğradığımızı elma dilimlerimizi yerleştiriyoruz.

-Kavanozumuzdaki elma dilimlerinin üzerine üst kısmında bir parça boşluk kalıncaya kadar içme suyu ekliyoruz.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır
Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Malzemeler

  • 1 çay bardağı nohut
  • 1 çay bardağı bulgur
  • 2 yemek kaşığı kadar kıvamlı bir bal

Kavanozumuza hepsini katıp tahta kaşık yardımıyla karıştırıyoruz.

-Kavanozun üzerini hava alacak şekilde bir bezle kapatıp iple ya da lastikle bağlıyoruz.

İÇİNDEKİLER

Ne Kadar beklemeliyiz

-Güneş görmeyen ve karanlık bir ortamda yaklaşık 1,5 ay kadar beklemeye bırakıyoruz. İlk zamanlarda gün aşırı, daha sonraki günlerde haftada bir kez tahta bir kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Elmalar dibe çökene kadar karıştırma işlemine bu aralıklarla devam ediyoruz.

-Zaman içinde elma dilimlerinin kavanozun üst kısmına çıktığını dilimlerinin çürümeye başladığını, çevrede sirke sineklerinin oluştuğunu ve sirke koktuğunu görülecektir.

-Tüm bu belirtileri görünce sirkeyi süzüp elma posalarını atıyoruz.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır
Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

-Süzdüğümüz sirkeyi yeniden cam kavanoza alıp biraz daha bal ve tuz ekledikten sonra karıştırıp kapağı kapalı olarak serin bir yerde saklamaya bırakıyoruz.

-Sirke kavanozu üzerinde sirke anası denilen beyaz şeffaf bir yuvarlak oluşmaya başlayıp keskin bir koku geldiği zaman sirkeniz kullanıma hazır demektir. Sirke anasını içerisinden tahta bir kaşık yardımıyla çıkarıp sirkemizi süzerek kullanmaya Mutfakta başlayabiliriz.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Püf Noktası Nedir?

Evde elma sirkesi nasıl yapılır önce püf noktasını öğrenerek başlayalım. Elmaları kabuklarını soymadan kullanın. Mayalanma işleminin zamanından önce oluşmasını engellemek için kullandığınız elmalar berelenmemiş ve sulu olmasına dikkat edin. Kavanoza koyduğunuz elma dilimleri, kavanozun yarısını doldurmalı.

Mayalanma sürecinde doğru sıcaklık ve ortamda bozulmadan uzun süre bekletilen sirke, bir o kadar keskin ve etkili olur. Hazır durumda olan ev yapımı elma sirkesi üzerinde oluşan sirke anasını alıp bir sonraki sirke yapımında maya olarak kullanabilirsiniz. Hazır olan sirkeyi, tülbentten süzdükten sonra afiyetle kullanabilirsiniz

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

Bizleri enfeksiyonlara karşı korur ve bakterileri yok eder

Kan şekerini düzenler, şeker hastalığı ile savaşır

Tokluk hissi verir, kilo verdirmede yardımcı olu

Sivilceleri yok eder, akne oluşumunu engeller, cilt için doğal bir kozmetiktir Cilt bakımında doğal yolları tercih edenler için oldukça popüler bir cilt bakım ürünüdür

Kalp rahatsızlıkları için riski azaltır

Kansere karşı olumlu etki oluşturur

Migrene ve baş ağrısına iyi gelir

Ev temizliğinde doğal ürünler kullanmak isteyenler sirke tercih ediyor.

Nerelerde Kullanılır

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır
Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Yemeklerde, salata soslarında ve gıdaların saklanmasında koruyucu madde olarak kullanılır. Doğru şekilde tüketildiğinde oldukça faydalı olmasına rağmen çok fazla sirke tüketilmesi istenmeyen etkilere neden olabilir. İçeriğinde çok fazla asit bulunması nedeniyle seyreltilmeden doğrudan içilmesi önerilmez. Sirke iyi bir dezenfektan. Yüzey temizliğinde beyaz sirke kullanılabilir. Ev hanımları da çok iyi bilir. Kıvırcık yeşil soğan maydanoz gibi yeşilliklerin bol su ile yıkandıktan sonra belli oranda karıştırılmış beyaz sirkeli suda bekletilmesi gerçekten gözle görülmeyen zararlıların yok edilmesi için başarılı ve kullanılabilen bir yöntem.

Zayıflatır mı

Kilo vermenize ve göbek yağlarınızı azaltmanıza yardımcı olur. Bilimsel çalışmalar kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tokluk hissini arttırabildiği, daha az kalori almaya ve kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Örneğin, insanlar yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte sirke alırlarsa, doluluk hissi artar ve günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketirler.

Kilolu 175 kişi üzerinde yapılan bilimsel bir çalışmada, 3 ay süre ile düzenli olarak günlük bir yemek kaşığı tüketiminin kilo kaybına yol açtığı gösterilmiştir. Ancak tek başına elma sirkesi ile zayıflamaya kalkışmak sağlıklı olmayabilir. Unutmayın ki tüm diyetler, ayrıca yaşam tarzı değişikliği gerektirir. Bu nedenle doktora danışarak kullanmakta fayda vardır.

Zayıflamaya olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Elma Sirkesi Kaç Kalori

100 gramlık elma sirkesi 22 kcal kaloridir.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır yazımızdan sonra Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır ve Erik suyu nasıl yapılır yazımızı okuyabilir ve videosunu izleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.