Nefis Kestane Nasıl Pişirilir

Nefis Kestane Nasıl Yapılır

Nefis Kestane Nasıl Pişirilir

Nefis Kestane Nasıl Pişirilir

Nefis Kestane Nasıl Pişirilir
Nefis Kestane Nasıl Pişirilir

Havaların soğumasıyla beraber kış mevsiminin en nefis lezzeti kestanenin kokusu, her yanı sarmaya başladı. Eski zamanlardan beri beslenmemizde önemli bir yer tutan kestane Türk kültürünün adeta bir parçası. Hem sokak satıcılarından aldığımız hem de ev ortamında pişen kestaneleri, sevdiklerimizle paylaşmak bambaşka bir zevk. Sobalı bir evde yaşayanlar için ise kestane pişirmek ekstra keyifli. Peki, evinde soba olmayanlar ne yapacak? Kış ayları gelince odun sobalarının üzerinde közlenen nefis kestaneler, günümüzde farklı pişirme yöntemleriyle hala damakları tatlandırmaya devam ediyor.

Kış aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan kestane, içimizi ısıtmasının yanında besleyici yapısıyla da tercih edilen gıdalardan birisidir. Adeta bir kış klasiği olan bu atıştırmalık, Türkiye’de Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir. Besleyici bir ürün olmasının yanında şifalı özellikleri de bulunmaktadır. Mide hastalıklarını hafifletmesi ve beyin hücrelerini tazelemesi gibi önemli faydaları bulunan kestaneyi çeşitli şekillerde pişirmek mümkün. İşte, kestane pişirmenin birbirinden pratik yöntemleri. Peki, en güzel kestane nasıl pişirilir? Kestane pişirmek kolay gibi görünse de bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bunlara dikkat ederek nefis kestane nasıl pişirilir? keşfedebilirsiniz.

Nefis Kestane Nasıl Pişirilir

Nefis Kestane Nasıl Pişirilir
Nefis Kestane Nasıl Pişirilir

Kestane, pişirme yöntemleri açısından zengin gıdalardan bir tanesidir. Genellikle kış aylarında kestane satan seyyar satıcılar kestaneleri közleyerek pişirmektedir. Birçok kişi evde kestane nasıl pişirilir, faydaları nelerdir? sorusunu merak etmektedir. Kestane evde de kolaylıkla hazırlanabilen bir üründür.

Kestane pişirmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, en önemli püf noktası kestanenin üzerine çizik atmaktır. Bu çizik ne kadar derin olursa kestanenin içi o oranda güzel pişecektir.

Kestanelere çizik atmak bazen zorlayıcı olabilir. Elinize zarar vermeden kestanelere çizik atabilmek için çeşitli aletler satılmaktadır. Bunlardan temin ederek kestanelerinizi rahatlıkla çizebilirsiniz. Kestanelerin çizildiği yön de oldukça önemlidir. Geniş yüzeyine çizik atılması halinde daha kolay bir şekilde soyulacaktır.

Fırında Kestane Nasıl Pişirilir

Kestane nasıl pişirilir, fırın kestane pişirmek için kullanılabilir mi? gibi sorular evde kestane yapmak isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kestane fırında pişirilebilen bir yiyecektir.

Fırında kestane pişirmek için güzelce yıkadığınız kestanelerin üzerine çizik atınız. Fırın tepsisine dizerek yaklaşık 20 dakika boyunca kestanelerinizi pişiriniz. Fırında kestane pişirme işlemi için fırın sıcaklığı 180 ile 200 derece arasında olmalıdır.

Tavada Kestane Nasıl Pişirilir

Nefis Kestane Nasıl Pişirilir
Nefis Kestane Nasıl Pişirilir

Kestane pişirme yöntemlerinden birisi de tava kullanmaktır. Peki, teflon tavada kestane nasıl pişirilir? Tavada kestane pişirmek için öncelikle güzelce yıkadığınız kestanelerinize çizik atmalısınız. Çizdiğiniz kestanelerinizi iki saat boyunca suda bekleterek yumuşamalarını sağlayabilirsiniz. Eğer suda bekletmeye vaktiniz yoksa 1 kilo kestane için 1 çay bardağı suyu tavaya koyarak kestanelerinizi bu şekilde pişirmenizde fayda bulunmaktadır.

Bu şekilde pişireceğiniz kestaneleriniz hem şeklini kaybetmeyecek hem de yumuşacık olacaktır. Suda beklettiğiniz kestanelerinizi tavaya dizerek közleyebilirsiniz.

Közde, Ateşte Kestane Nasıl Pişirilir

Kestanenin belki de en lezzetli hallerinden birisi közde ya da ateşte kestane pişirmektir. Bir takım püf noktalarına dikkat ederek közde veya ateşte kolaylıkla kestane pişirebilirsiniz. Bu yöntemle kestane pişirmek için öncelikle güzelce yıkadığınız kestanelerinizi çizmeniz gerekmektedir. Suda bekletilen kestaneleri ateşin içerisine atarak pişirebilirsiniz.

Ateşte ya da közde kestane pişirmenin püf noktası yüksek ateşte ve kısa sürede pişmesidir. Bu şekilde hazırlayacağınız kestaneleriniz oldukça lezzetli olacaktır.

Odun kömür sobası yazımızı okumayı unutmayın

İrmik Helvası Tarifi için tıklayınCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.