Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Sonbahar geldi çattı. Güneşli günler yavaş yavaş azalmaya başladı. Sıcak havalar geride kalırken, Eylül ayı ile beraber daha serin ve yağışlı bir havaya merhaba demeye hazırlanın. Tabii ki bu yeni mevsime sonbaharda bahçe bakımı yaparak bahçenizdeki bitkileri de hazırlamayı unutmayın! Sonbaharda bahçe bakımı nasıl yapılır? Sonbaharda bahçe bakımı için mutlaka yapmanız gereken en önemli şey, kış gelmeden bahçenizin keyfini doya doya çıkartmaktır.

Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır
Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Çiçeklerinizin solmasından ağaçlarınızın yapraklarının kurumaya ve dökülmeye başlamasından dolayı bahçeniz biraz bakımsız görünüyor olabilir. Toprak, sıcak havalar sebebiyle yaz aylarında iyice sıkıştığı için toprağın iyiden iyiye havalandırılması gerekir. Sonbaharda yapılacak yeni fidan dikimleri ya da kuruyanların yerine dikimler için yerler hazırlanmalı ve çukurlar açılmalıdır. Bu dönemler, boşalmış olan çiçek bölümlerine sonbahar çiçeği ekmek için en ideal dönemdir. Ayrıca, kışlık çiçek fideleri ve ilkbaharda çiçeklerini açan soğanlı bitkiler de ekilebilir.

Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Bahçemizi Kışa Nasıl Hazırlarız

Öncelikle ürünlerini toplayıp afiyetle yediğiniz, bir kısmını da kışa sakladığınız fidelerin sökümünün yapılması ve yeni dikim yapılabilmesi için toprağın çapalanması gerekir. Fideler söküldükten sonra toprağı çapalayın ilkbahara kadar havalanıp dinlenmesi için bırakın.

Ağaçlarda sulamaya devam edin. Eylül ve Ekim aylarında yağışlarla beraber sulamalara birden ara vermeyin. Yağan yağışların miktarı bitkilerin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmayabilir. Bu nedenle sulamayı azaltın ancak kesmeyin.

Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır
Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Sonbaharda bahçe bakımı esnasında yapılması gereken en önemli şeylerden biri de bitkilerin ve yetiştiriyorsanız çimlerin dirençlerini arttırarak onları kışa hazırlamak olacaktır. İhtiyaçları varsa gübrelerini vermek için uygun bir zaman. Gübreleme yaparken organik gübreler tercih edin. Çimlerinizi Kasım ayının başlarında son bir kez biçin.

Alt yapıyı kontrol edin.

Yeni fidan dikilecekse (Fidan dikmek için en uygun dönem sonbahardır), yeni çim yapılacaksa drenaj, sulama sistemi gibi alt yapı uygulamalarını yaptırın mevcut kullandıklarınızın kontrollerini yapın. Sulama sisteminiz toprak üstündeyse önümüzdeki dönem yeniden kullanmak üzere toplayın soğuğa ve dona maruz kalmayacak bir yere kaldırın.

Bu aylarda eksik kalan yüzeysel budama işlemleriniz varsa, tam vaktidir. Sonbaharda yapacağımız bakımın amacı sadece bu mevsimde bahçemizin güzelliğini artırmaya yönelik değil, aynı zamanda kışa ve ilkbahara da hazırlık olduğunu unutmamalıyız.

Sebze Nasıl Dikilir


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku