Hobi Bahçesi Bal kabağı

Hobi Bahçesi Bal kabağı

Çeşitleri Nelerdir

Kabak çeşitleri sakız kabak, bal kabağı ve bir de süs kabağı olmak üzere genel olarak üçe ayrılıyor. Bunları damak zevkinize göre seçebilirsiniz. Üç tür kabağın yetiştirme şekilleri ve bakım şekilleri de yaklaşık olarak birbirleriyle aynı.

Tohumu Nasıl Ekilir

Fide yapmadan direk tohumdan toprağa ekim yapılması hem kolay hem de doğrudur. Ocak açılarak ekim yapılır. Tıpkı fasulye yetiştiriciliğinde olduğu gibi ocak adı verilen çapalanmış yumuşak toprakta elimizle bile açabileceğimiz çukurlara tohumlarımızı ekip üzerini toprakla kapatarak yapıyoruz.

Ocakları ekim yapmadan 10 gün kadar önce açarsak çok daha verimli yor. Bu çukurları yarıya kadar yanmış (eski) organik gübre ve toprak karışımı ile doldurup 10 gün kadar beslenmeye bırakıyoruz.

Tohum ekiminden 1 Akşam önce kabak tohumlarını nemli tülbent arasında bekletmek ya da suda bekletmek daha çabuk çimlenmelerini sağlayan bir faktör.

Tohumun sivri kısmı aşağı gelecek şekilde fazla derine inmeden dikine ekilir. Çok fazla derine ekerseniz çimlenmesi geç olur. İlerleyen haftalar da tohumun filizlenmesiyle sülük tabir edilen kolları sayesinde sarmaşık gibi büyümeye başlar.

Hobi Bahçesi Bal Kabağı
Hobi Bahçesi Bal Kabağı

1-Sakız Kabak İçin Tohum Ekim Aralığı

Sakız kabaklarda sıra araları 80 cm, sıra üzeri 60 cm olması yeterlidir. Ocaklara 3-4 tohum koyup, üzerlerini yaklaşık 3 cm kadar toprak torf karışımı ile kapatıyoruz. Yüzeye çıktığında en güçlü olanı bırakıp kalanları sökerek seyreltmesini yapıyoruz.

2-Bal Kabağı İçin Tohum Ekim Aralığı

Sıra araları 1 metre, sıra üzeri 1 metre olması yeterlidir. Aynı sakız kabakta olduğu gibi tohum ekimi yapabilirsiniz.

3-Süs Kabağı ya da Su kabağı

Asmak için çit veya özel aparatlar sayesinde asılarak büyütülmesi ideal olandır. Su kabakları yerde de büyütülebilir ama toprağa temasından dolayı bazı hastalıklarla karşılaşılması muhtemeldir.

Küçükleri ile bahçelerinizi dekoratif olarak süsleyebilir, büyüklerini lambadan saksıya pek çok şey yapmak için değerlendirebilirsiniz.

Kabak Yetiştiriciliği ile İlgili Püf Noktalar

Hobi Bahçesi Bal Kabağı
Hobi Bahçesi Bal Kabağı

Bal kabaklarında kol atarak yerde sarmaşık şeklinde ilerlerler. Burada doğudan batıya doğru ilerlemelerini sağlamanız verimi arttırır. İlk çıkmaya başladıklarında kabakların yönünü bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Sakız kabaklarda kol atarak büyüyenleri değil, oturak olanları seçmenizi tavsiye ederim. Hem bahçenizde daha az yer kaplıyor hem de sulama ve bakımı daha kolay.

Nasıl Bakım Yapılır

Fideleriniz 20 cm boyuna geldiğinde ilk çapalamayı yapıp köklere doğru toprak koyarak boğaz doldurma işleminin yapılması gerekiyor.

40 cm boyuna geldiğinde bir kez daha çapalama ile birlikte gübre verilmesi gerekiyor

Toprağının ıslak olması yapraklarının her zaman canlı olması için önemli. Bu nedenle toprağın durumuna göre 3 günde bir su verilmesi gelişmesi için önemli.

Bal Kabağının Faydaları

Sonbaharda hasadı yapılan kış boyunca da dayanıklılığı sayesinde saklanabilen kış aylarında yoğun rağbet gören bu ürün lezzetinin yanı sıra pek çok hastalığa da iyi gelen bir besin olduğu biliniyor.

Alzheimer, erken yaşlanma ve kansere karşı koruyucu olan en güçlü antioksidanların birçoğunu içermesinin yanında hem göz hem de beyin sağlığı için de mükemmel bir besin olduğu bildiriliyor.

Kolay sindirilebilme özelliğiyle mide ve bağırsaklar için de çok faydalı.

Bol miktarda lif içermesi nedeniyle gıdalar ile alınan toksinlerin atılmasına ve kolesterolün düşmesine de yardımcı olup kabızlık ve basur gibi sorunu olanlara da tavsiye edilmekte.

Çekirdeği eğer kavrulmamış olarak tüketilirse çok güzel bir barsak parazitleri tenya düşürülmesine yardımcı tıbbi bir bitki görevi görmektedir

Çorbası, zeytinyağlısı, oturtması da yapılan günümüzde çoğunlukla tatlı olarak tüketilen börek, kek, pasta, puding, komposto, marmelat ve reçel yapılarak da değerlendirilebiliyor.

Hobi Bahçesi Bal Kabağı
Hobi Bahçesi Bal Kabağı

Kabak Tohumu Nasıl Alınır

Tohumunu almak için ayırmış olduğumuzu koparmadan bekliyoruz. İyice olgunlaşıp, bitkisi de kurumaya başlayınca tohumunu almak için kopartıyoruz.

Yenilebilen ve süs bitkisi olarak kullanılabilen çeşidinde de tohum alınma işlemi hemen hemen aynı aşamaları içerir.

Hobi Bahçesi Bal Kabağı
Hobi Bahçesi Bal Kabağı

Tohumluk ayırdığımız kabuğu iyice kalınlaşan kabağımızı sap kısmından kesip ikiye ayırıyoruz. Bir kaşık yardımı ile ya da elimizle çekirdekleri çıkartıyoruz. Çekirdeklerin üzerinde posa kalmışsa bir süzgece koyarak yıkıyoruz. Bir bez ya da naylon üzerine sererek kurumaya bırakıyoruz. Kuruyan çekirdeklerimizi uygun koşullarda saklayıp tohum olarak kullanırken fazlasını da kuru yemiş olarak tüketebiliriz.

Hobi bahçesi bal kabağı yazımızdan sonra Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır tarifi ve Muhallebili Bal Kabağı Tatlısı Tarifine bu adreslerden ulaşabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku