Domatesten Tohum Nasıl Alınır

Tohum nasıl alınır

Domatesten Tohum Nasıl Alınır

Bir sonraki yıl kendi ürettiğiniz ürünlerden yetiştirecekseniz tohum nasıl alınır önemli oluyor. Bu yıl hazırlık yapıp yetiştirdiğiniz domates ve biberlerden tohumlarınızı alıp kurutup saklamanız gerekiyor.

Domatesten Tohum Nasıl Alınır
Domatesten Tohum Nasıl Alınır

Önümüzdeki yıl yetiştireceğimiz domates ve biberler için bu yılki hobi bahçemizde yetiştirdiğimiz ürünlerden  tohumlarını alıp saklamamız gerekiyor. Tohumlara ve tohumluk bırakılan bitkiye zarar vermeden tohum nasıl alınır. Tam olarak olgunlaşmayan ürünlerden tohum alma yapılırsa elde edilen tohumlar cılız ve verimsiz olur.  Bitkiler de ya verirler ya da hiç çimlenme gözlenmez.

İÇİNDEKİLER

Domatesten Tohum Nasıl Alınır
Domatesten Tohum Nasıl Alınır

Domatesten Tohum Nasıl Alınır

Bahçedeki büyümeye başlayan ilk domateslerden seçilmiş, iri, hastalıksız, olgun ve gösterişli olanlardan ayrılıp iyice büyümesi olgunlaşması ve kızarması beklenir. Tohum alma zamanı gelince bahçeden koparılarak yıkanır, toz, kir ve yabancı maddelerden arındırılır.

Domates kesilerek içindeki tohumlar bir süzgecin içine çıkartılır. Tohumlar etli kısmından ayrılması için bir süzgeç içerisinde yıkandıktan sonra bir poşet üzerine sererek burada da 2-3 gün iyice kuruyana kadar bekletiyoruz. Kâğıt havlu, bez parçası gibi bir şeyin üzerinde de kurutmaya bırakılabilir fakat tohumlar kururken dokulara yapıştığı için daha sonra çıkarması zor oluyor. Poşetin üzerinden kurumuş tohumları almak ise çok daha kolay. Kuruyan domates tohumlarımızı rutubetsiz uygun bir yerde bir sonraki yıl ilkbaharda dikip ürün yetiştirmek için saklarız

Tohumluk Kapya Biber
Tohumluk Kapya Biber

Biber Tohum Nasıl Alınır

Biber tohumları en kolay elde edilen ürünlerdendir. Tohumu alınması için bahçemizdeki ürettiğimiz sezonluk ürünlerden ilk çıkan biberlerden seçilmiş, iri, hastalıksız, olgun ve gösterişli olanlardan ayrılıp iyice büyümesi, olgunlaşması ve kızarması beklenir. Tohum alma zamanı gelince bahçeden koparılarak yıkanır, toz, kir ve yabancı maddelerden arındırılır

Seçilen tohumluk biberler iyice olgunlaşması ve kızarması beklenir. İyice olgunlaşan tohumluk biberler toplanır. Tam olarak olgunlaşmayan biberler tohum alma yapılırsa elde edilen tohumlar cılız ve verimsiz olur.  Bitkiler de ya verirler ya da hiç çimlenme gözlenmez. Biberin sap kısmını etli kısımdan ayırırız.

Tohumlara zarar vermeden biberin sap kısmında kalan tohumları narince kabımıza aktarırız. Bir poşet üzerine sererek kurumasını bekleriz. Kuruyan biber tohumlarımızı rutubetsiz uygun bir yerde bir sonraki sene dikip ürün yetiştirmek için saklarız

Tohumları toprak ile buluşturmadan önce Sebze Nasıl Dikilir sayfamızı okumayı unutmayın.

Salatalıktan tohum nasıl alınır yazımızı okuyabilir youtube kanalımızdan da salatalık tohumu nasıl alınır videomuzu izleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.