Sos Nasıl Yapılır

1 1.059

Sos Nasıl Yapılır

Sos Nasıl Yapılır

Yavaş yavaş bahçemizden topladığımız doğal domates biberlerle kışlıklarımızı hazırlamaya başladım. Kış günlerinde mutfağımda kullanmayı en sevdiğim ürün domates soslarım. Sos nasıl yapılır kolay yolunu sizlerle paylaşacağım.

–   Hobi bahçesi yapmaya başladığımda acemice el yordamıyla bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Yapılması oldukça uğraştırıcı olduğu gibi, çok sulu, kabuklu ve renksiz oluyordu. Daha sonra ev tipi kıyma makinesi ile sos nasıl yapılır onu keşfettim. Çok pahalı olmayan işimi çok kolaylaştıran bu makine hayatımı kurtardı.

Sos Nasıl Yapılır Kolay Yolu

Çevremdeki herkese tavsiye ediyorum ama insanlar anlamadığım bir şekilde kabuğunu soy, doğra robottan veya kevgirden geçir, kaynat yöntemini kullanmakta ısrarcılar. Kısaca çektiğimiz videoda da gördüğünüz gibi domatesleri ve kapya biberlerimi yıkıyor sonra kabaca iri parçalar halinde doğruyorum. 1/5 gibi bir oran kullanıyorum yapımı sırasında.

Domateslerimin sadece üstteki kısmını biberlerimin de sap ve çekirdeklerini çıkarıyorum. Makineden geçirdiğim ürünlerimi geniş bir tencereye alıp çok az zeytinyağı ilave ediyorum. Ocağın en büyük gözünde yüksek ateşte 45-50 dakika kaynatıyorum.

Tabii ki bu süre yaptığınız miktarla doğru orantılı olarak değişir. Benim tencerem 5-6 kg alabilecek büyüklükte. Ben çok sulu sevmediğimden uzun süre kaynatıyorum. Ocaktan almaya yakın çok az tuz ilave edip birkaç dakika daha kaynatıyorum. Tuz atmasanız da sıkıntı yok çok bir şey değişmiyor. Hazırlarken benim tavsiyem Kapya biber mutlaka kullanın. Kapya biber şahane bir renk ,lezzet ve kıvam veriyor.

–   Ocaktan aldığınız soslarınızı kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatıyorum ve ters çevirip bir gün bu şekilde bekletiyorum. Sonra depolama alanına kaldırıyorum. (depoladığınız yer direk güneş görmesin rengi değişiyor çünkü).

Önceleri her sene yeni kapak alırdım geçen sene komşumun da tavsiyesiyle eski kapaklarımı kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım. Deneyin isterseniz. Ama yine de ara ara kontrol edin arkada kalanları sızıntı varsa derhal atın. Ayrıca sızıntı olmasa da kavanozun içinde kabarıyor, köpürüyor. Bu kavanozlarınızı da hiç şüpheye düşmeden atın.

–   İlerleyen yazılarımda başka türlerini ve kahvaltılık tarifleri de vereceğim. Şimdiden elinize emeğinize sağlık.

–   Afiyetler olsun, sıhhat olsun.

Not: Sitede paylaşacağımız yazılar, görseller ,tecrübeler sadece bizim değil komşularımızın ve kardeşimin de deneyimleri olacak.

Kışlık Domates Sosu1 yorum
  1. […] Sos Nasıl Yapılır yazımız da ilginizi çekecektir. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.