Sos Nasıl Yapılır

Sos Nasıl Yapılır En Kolay Yolu

Yavaş yavaş bahçemizden topladığımız doğal domates biberlerle kışlıklarımızı hazırlamaya başladım. Kış günlerinde mutfağımda kullanmayı en sevdiğim ürün domates soslarım. Nasıl yapılır kolay yolunu sizlerle paylaşacağım.

–   Hobi bahçesi yapmaya başladığımda acemice el yordamıyla bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Yapılması oldukça uğraştırıcı olduğu gibi, çok sulu, kabuklu ve renksiz oluyordu. Daha sonra ev tipi kıyma makinesi ile nasıl yapılır onu keşfettim. Çok pahalı olmayan işimi çok kolaylaştıran bu makine hayatımı kurtardı.

İÇİNDEKİLER

Nasıl Yapılır Kolay Yolu

Sos Nasıl Yapılır
Sos Nasıl Yapılır Nasıl Çekilir

Çevremdeki herkese tavsiye ediyorum ama insanlar anlamadığım bir şekilde kabuğunu soy, doğra robottan veya kevgirden geçir, kaynat yöntemini kullanmakta ısrarcılar. Kısaca çektiğimiz videoda da gördüğünüz gibi domatesleri ve kapya biberlerimi yıkıyor sonra kabaca iri parçalar halinde doğruyorum. 1/5 gibi bir oran kullanıyorum yapımı sırasında.

Sos Nasıl Yapılır
Nasıl Temizlenir

Domateslerimin sadece üstteki kısmını biberlerimin de sap ve çekirdeklerini çıkarıyorum. Makineden geçirdiğim ürünlerimi geniş bir tencereye alıp çok az zeytinyağı ilave ediyorum. Ocağın en büyük gözünde yüksek ateşte 45-50 dakika kaynatıyorum.

Tabii ki bu süre yaptığınız miktarla doğru orantılı olarak değişir. Benim tencerem 5-6 kg alabilecek büyüklükte. Ben çok sulu sevmediğimden uzun süre kaynatıyorum. Ocaktan almaya yakın çok az tuz ilave edip birkaç dakika daha kaynatıyorum. Tuz atmasanız da sıkıntı yok çok bir şey değişmiyor. Hazırlarken benim tavsiyem Kapya biber mutlaka kullanın. Kapya biber şahane bir renk ,lezzet ve kıvam veriyor.

Sos Nasıl Yapılır
Sos Nasıl Yapılır Nasıl Pişirilir

–   Ocaktan aldığınız soslarınızı kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatıyorum ve ters çevirip bir gün bu şekilde bekletiyorum. Sonra depolama alanına kaldırıyorum. (depoladığınız yer direk güneş görmesin rengi değişiyor çünkü).

Önceleri her sene yeni kapak alırdım geçen sene komşumun da tavsiyesiyle eski kapaklarımı kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım. Deneyin isterseniz. Ama yine de ara ara kontrol edin arkada kalanları sızıntı varsa derhal atın. Ayrıca sızıntı olmasa da kavanozun içinde kabarıyor, köpürüyor. Bu kavanozlarınızı da hiç şüpheye düşmeden atın.

–   İlerleyen yazılarımda başka türlerini ve kahvaltılık tarifleri de vereceğim. Şimdiden elinize emeğinize sağlık.

–   Afiyetler olsun, sıhhat olsun.

Not: Sitede paylaşacağımız yazılar, görseller ,tecrübeler sadece bizim değil komşularımızın ve kardeşimin de deneyimleri olacak.

Domates Sosu Kaç Kalori

100 gramlık domates sosu 68 kcal kaloridir.

Kışlık Domates Sosu

Domates Çorbasının Tarifi ve videosu


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.