Karadut Özü Şurubu Pekmezi Nasıl Yapılır

Karadut Özü Şurubu Pekmezi Nasıl Yapılır

Memleketimizde hemen hemen her yerde yetiştirilen hiçbir işlem görmeden dalından koparıldığı gibi yenilebilmekle beraber fazla olan kısmını ilerleyen zamanlarda tüketebilmek için reçel, şerbet, şurup, pekmez, marmelat yaparak değerlendirdiğimiz sağlık açısından da çok faydalı bir meyvedir. Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır detaylı olarak anlatacağız.

Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır toplama
Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır toplama

Nasıl Toplanır

Olgunlaştıkları zaman el ile dalından teker teker toplanabileceği gibi bunun zaman alması ve yorucu olması nedeniyle altına serilen bir bezin üzerine genç ağaç ise ağacın silkelenerek büyük bir ağaç ise dallarının silkelenerek ya da uzun bir sopa yardımı ile dallarına vurularak olgunlaşan dutlar dökülüp toplanır.

Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır yıkama
Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır yıkama

Nasıl Temizlenir

Topladığımız dutları genişçe bir kabın içerisine aktarıp üzerine bolca su ilave ederek 2-3 dakika beklettikten sonra suyunu süzün. Suyu süzülen dutları ezmeden nazik bir şekilde tekrar genişçe bir tencerenin içerisine aktarın. Çok fazla ezilmemelerine özen gösterin ve içerisinde herhangi bir yabancı madde olmadığından yaprak ya da çöp kalmadığından emin olun.

Malzemeler

  • 10 kilogram kara dut
  • 3 litre su
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 limon

Karadut Özü Şurubu Pekmezi Nasıl Yapılır

Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır kefi
Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır kefi

Karadut Özü Nasıl Yapılır

Güzelce temizlenen kara dutlar büyükçe bir tencerenin içerisine konularak üzerini kaplayacak kadar su ilave edilir ve yaklaşık 30 dakika kadar kaynatılır.

Dutlar kaynamaya başladığında üzerine çıkmaya başlayan kefi olarak adlandırılan köpüğü alın.

Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır süzme
Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır süzme

Kaynama tamamlandıktan sonra altı kapatılıp bir süzgeç yardımı ile suyu ve posası ayrılır.

Dilenirse posasına bir miktar daha su ilave edilip ezilerek yeniden su ve posa ayrılır.

Su kısmı bir tülbent yardımı ile süzülerek kara dut özü elde edilir.

Karadut Şurubu Nasıl Yapılır

Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır özü
Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır özü

Şurubunu yapmak için özünü çıkarmak için yaptığımız işlemlerin aynısı yapılıp özü çıkarıldıktan sonra bir tencereye konulan kara dut öz suyuna 2 su bardağı şeker ve bir limon suyu ekleyerek tekrar 10 dakika kadar daha kaynatıp ocağın altını kapatarak hemen tüketeceksek soğumaya bırakabiliriz. Daha sonra tüketmek istiyorsak kışlık domates sosu yaparken yaptığımız gibi sıcakken kavanozlara doldurup ters çevirerek soğumasını bekleyip serin bir yerde muhafaza edebiliriz.

Afiyet Olsun.

Karadut Şurubu Kaç Kalori

100 gramında 300 kcal kalori vardır.

Karadut Şurubunun Faydaları Nelerdir

Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır kavanoz
Karadut özü şurubu pekmezi nasıl yapılır kavanoz
  • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu için şişkinliği alır
  • Ilık bir şekilde tüketildiğinde özellikle öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi gelir.
  • Ağız yaraları ve aftların geçmesine yardımcı olup iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olup kansızlığa da iyi gelir.
  • Özellikle hamilelerin hamilelik döneminde tüketmesi önerilir. Kan yapar, vitamin kaynağıdır ve kansızlık çeken hamilelerin bu süreçte sorunları en aza indirmeye yardımcı olur.

Karadut Pekmezi Nasıl Yapılır

Pekmezini yaparken de öncelikle kara dut özü hazırlarken yaptığımız aşamaları tamamlayıp ardından bir tencereye koyarak 2-3 su bardağı kadar şeker ve bir limon suyunu ekleyerek yaklaşık 20 dakika kadar daha kaynatarak koyulaşmasını sağlayıp ocaktan alıyoruz.

Karadut pekmezi Faydaları Nelerdir

Kansızlığı Giderir

Eğer kansızlık ile mücadele ediyorsanız ve takviye gıdalar almanız gerekiyorsa her sabah pekmezi tüketebilirsiniz ve bu sayede kansızlığa bağlı yorgunluk ve üşüme de ortadan kalkacaktır.

Ağız Yaralarını Önler

Antibiyotik gibi pekmezi dilde ve ağızda oluşan hücre hasarını yenileme görevine sahiptir ve ağız sağlığını koruma altına alır.

Vücuda Enerji Verir

Pekmezi, kişinin enerjisini yenileyip kan dolaşımını hızlandırır buna bağlı olarak metabolizma da hızlanır ve yorgunluk ortadan kalkar.

Bağırsakları Çalıştırır

Bağırsak durgunluğu yaşayan kişilerde metabolizma hızını yükseltir ve buna bağlı sorunları çözer. Sindirim sorunlarını ve mide yanmasını tedavi etmek için tüketebilirsiniz.

Vücut Direncini Korur

Gribal enfeksiyon ve diğer bulaşıcı hastalıklarda vücut direncini koruyarak pek çok hastalığı vücudunuzdan uzak tutabilirsiniz.

Enfeksiyonu Temizler

Vücudu zararlı maddelerden arındırıp hastalığın yayılmasını ve bulaşmasını önler. Kanın ve damarların temizlenmesine yardımcı olur.

Solunum Yolunu Rahatlatır

Doğal bir soğuk algınlığı ilacı olup kaşıkla yiyerek veya ılık sütle karıştırarak solunumu rahatlatabilir, ses tellerini yumuşatırsınız.

Anne Sütüne Destek Olur

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde süt kalitesini yükseltir ve anne adaylarının daha mutlu ve rahat şekilde emzirmesini sağlar. Besin değeri yüksek olduğu için sütteki vitamin ve minerallerin de çoğalmasını destekler.

Kolesterolü Dengeler

Potasyumlu yapısı sayesinde kolesterolü dengeler. Kalp ve damar yollarının rahatlamasını sağladığı için kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi sorunların da önüne geçilmiş olur.

Domates Çorbasının Tarifine buradan ulaşabilirsiniz


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.