Yufka Ekmek Yapımı

Yufka Ekmek Yapımı

Yufka Ekmek Yapımı

Yufka Ekmek Yapımı
Yufka Ekmek Yapımı

Ne kadar yapacağınıza bağlı olarak un, su ve tuz kullanılarak yapılır. Biz Hobi bahçesinde ilk denememizde 4-5 su bardağı kadar un 2-3 su bardağı kadar su, 1 tatlı kaşığı kadar da tuz kullanarak yaptık. Tandırda yufka ekmek yapımı nasıl olur onu anlatacağız.

Malzemeler

  • 4-5 su bardağı kadar un
  • 2-3 su bardağı kadar su
  • 1 tatlı kaşığı kadar da tuz

Nasıl Yapılır

Bir kabın içerisine unu ve tuzu ekleyip daha sonra azar azar su ekleyerek yoğurmaya başlanır. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilinceye kadar yoğrulur. Hamur yaklaşık 10-15 dakika dinlendirdikten sonra avuç içi büyüklüğünde bezeler haline getirilir. Ekmek tahtası yada masa gibi düz bir zemin üzerinde oklava ile yuvarlak bir şekilde ince ince olarak açılır.

Nasıl Pişirilir

Yufka Ekmek Yapımı
Yufka Ekmek Yapımı

Daha sonra bir sacın üzerinde çift taraflı olarak pişirilir. Eğer tandırda pişiriliyorsa sacın altındaki alevli kısma pişirgeç yardımı ile kısa süreli sürülür hemen çekilir.

Dayanıklı olması ve küflenmemesi için bu işlem yapılır. İnce, 50-100 cm çapında, yuvarlak şekilli olarak pişirildikten sonra düşük nem içeriği ile uzun raf ömrüne sahiptir.

Geleneksel olarak imece yoluyla komşuların bir araya gelmesiyle hazırlananıp kullanılmadan önce kuru halde iken su ile nemlendirilir ve bir bez altında birkaç dakika bekletilerek tüketime hazır hale getirilir.

Yufka Ekmek Yapımı
Yufka Ekmek Yapımı

Kepekli un ya da tam buğday unu kullanılarak hazırlanan yufkalar besin değeri bakımından daha iyi seçeneklerdir. Karbonhidrat bakımından zengin bir gıda olduğu için diğer ekmek çeşitleri gibi temel gıda maddesi olarak tüketilir. Taze ekmek ile karşılaştırıldığında daha az miktarda tüketim ile doygunluk sağlayarak aşırı kalori alımını engeller.

Nerelerde Kullanılır

Ekmek olarak yemeklerin yanında kullanımının dışında içine çeşitli katıklar konularak dürüm şeklinde de tüketilir. Ayrıca bazı yörelerimizin geleneksel yemeği olan tirit yapımında da kullanılan Anadolu mutfağının vazgeçilmezi yufka ekmek yapımında kullanıldığı una bağlı olarak farklı çeşitlerde de yapılmaktadır.

En yaygın olarak yapılan normal buğday unundan elde edilmektedir. Bununla birlikte son yıllarda tam buğday unu ya da kepekli un kullanılarak elde edilen çeşitleri de yapılmaktadır.

Afiyet olsun.

Domates Çorbasının Tarifi için tıklayın

Ramazan pidesi tarifi


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.