Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır

Sebze ve meyvelerin salamura yöntemiyle tuzlu çözeltide bir süre bekletilmesiyle elde edilen ürüne turşu denir. Turşu, kışa hazırlığın bir göstergesidir. Yazın sona ermesiyle birlikte kışa hazırlıklar başlar. Bu hazırlık işlerinden biri de turşu kurmadır. Taze ürünlerden salatalık turşusu nasıl yapılır.

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır
Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır

Turşu yapımında çok değişik sebze ve meyveler kullanılabilmektedir. Bunların başında hıyar çeşitleri, domates, taze biber çeşitleri ve lahana gelir. Ayrıca kelek, taze fasulye, patlıcan, pancar, mısır, karnabahar, havuç, ham erik, mantar, pancar, sarımsaktan da turşu yapılabildiği gibi bu ürünlerin karışımından da turşu üretilebilmektedir. Turşusu yapılacak sebzeler, olgunlaşma devrelerinin hemen başında, yani tam olgunlaşmadan toplanırlar. Turşuluk sebzeler taze, sert ve gevrek dokulu, ayrıca mümkün olduğu kadar aynı boy ve çapta olmalıdır. Çürük, lekeli, içi boş, pörsümüş, yumuşamış, haşere yeniği olan ve hastalıklı olmamalıdır.

Sonbahar geldi. Bildiğiniz gibi hasat mevsimi ve doğal ürünler toplanmaya başladı. Bahçemizde ürettiğimiz ürünleri yiyebildiğimiz kadar taze taze yedik, kalan kısmını da kışın tüketmek üzere kışlıklar olarak hazırlıyoruz. Bahçesinden toplayamayanlar için de pazarda mevsiminde ucuzlayan taze ürünlerden kışlıkları hazırlama zamanı geldi. Salatalık turşusu nasıl yapılır yapımına başlayabiliriz.

Püf Noktaları Nelerdir

Malzemelerin seçimi

 • Kullandığınız salatalık, maydanoz ve sarımsakların taze olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Salatalıklarınızı iğne ile 4-5 yerinden delmeniz ya da uç kısımlarını kesmeniz turşunuzun daha kısa sürede olmasını sağlayacaktır.
 • Eğer elinizde varsa, turşunuzu cam kavanozlarda muhafaza etmeniz daha faydalı olacaktır.
 • Damak zevkinize bağlı olarak turşunuza ekleyeceğiniz defne yaprağı, asma yaprağı acı biber (acı sevenler için) veya maydanoz yaprağı turşunuzun lezzetini arttıracaktır.
 • Turşunun daha kısa süre olmasını istiyorsanız, kullandığınız cam kavanozun dibine ekmek içi veya şeker konulabilir.

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır Neden Yumuşar

 • Zamanla turşular erimeye başlar. Eriyen turşular daha yenilmeden atılmak zorunda kalır. Bunun yanı sıra suyunu da beyazlattığından diğer sağlam turşuları da etkilerler.
 • Oysa turşuyu ilk günkü gibi taze saklamak mümkün. Öncelikle kaliteli ve taze sebzeler seçmek gerekir. Seçilen sebzeler de iyice temizlenmelidir. Turşu için cam kavanozlar kullanılmalıdır.
 • Turşunun kısa sürede erimesi ya da yumuşamasının ilk sebebi, yeterli miktarda tuz konulmamasıdır. Bir diğer sebep ise tuzun az olması ile birlikte turşunun muhafaza edileceği kabın yeteri kadar temizlenmemesi ile ortaya çıkan bakterilerdir. Bu bakteriler de turşunuzun erimesine ve küflenmesine sebep olabilir.
 • Turşuların erimesinin en önemli sebeplerinden biri tuzun yeterli konulmamasıdır. Turşunuzda bir süre sonra yumuşama erime görürseniz suyunu boşaltıp yeni su hazırlayarak değiştirebilirsiniz. Tuzun miktarından emin olmak için suyun tadına bakmanız önerilir.

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılırsa Suyu Bulanmaz

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır
Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır

Turşunuzu yaparken kullandığınız suyun kireçli olmaması gerekmektedir. Günümüzde musluklardan akan sular kireçli sulardır. Bu yüzden turşuya kullanacağınız suyu musluklardan almamalı, hazır içme sularından kullanmalısınız. Diğer bir seçenek ise, musluktan akan suyu kaynatıp soğutarak turşularınızda kullanmanızdır. Böylelikle hem turşularınızın suyu bulanık olmayacak hem de bakteri oluşumunu önleyerek turşunuzun daha uzun ömürlü olması sağlanacaktır.

Gerekli malzemeler

 • 3 kg kornişon ya da salatalık
 • 1,5 su bardağı kaya tuzu
 • 3 su bardağı elma ya da üzüm sirkesi
 • 1,5 baş sarımsak
 • 3 litre içme suyu
 • 1 yemek kaşığı limon tuzu
 • 1 avuç nohut
 • 5 litrelik kavanoz

Salatalıklarımızın varsa sap kısımlarındaki çiçekleri çıkarıp ardından içi temiz su dolu bir kabın içerisine aktaralım ve 10-15 dakika bu şekilde suyun içerisinde bırakalım. Dileyen yıkama suyunun içine bir miktar sirke de dökebilir. Ardından birkaç kez yıkayalım. Tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra süzdürüp güzelce kurulayalım. Turşu yapımına geçmeye hazırız!

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır Tarifi

Ayrı bir kapta 3 litre suyu, 3 su bardağı sirkeyi, 1 su bardağı kaya tuzunu ve 1 yemek kaşığı dolusu limon tuzunu koyup karıştırarak iyice erimesini sağladıktan sonra salatalıklara bıçağın sivri ucuyla çok derine inmeden rastgele küçük delikler açalım.

Cam kavanozun içine soyup yıkadığımız sarımsaklar ve nohut atıp üzerine kornişonları ekliyoruz. Ayrı kapta karıştırdığınız suyu en üstü geçecek kadar dolduruyoruz. (Çok aşırı doldurursanız durduğu yerde devamlı taşma yapar) Kapağını kapatın.

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır
Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır

Serin yere kaldırıp 15-20 gün kadar beklemeye bırakıyoruz. Kapağını açtıktan sonra buzdolabında yeriniz varsa buzdolabında eğer yoksa yine serin bir yerde muhafaza ediniz.

Salatalıkları yetiştirmek için Sebze Nasıl Dikilir yazımızı okuyabilirsiniz

Domates Çorbasının Tarifi videomuz ve

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır yazımız da ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.