Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir

Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir

Bahçesinin yemyeşil çim ile kaplı olması, mis gibi çim kokusuna almak her bahçe sahibinin hayalidir. Bahçeniz varsa ve hala çim ekmediyseniz sonbahar ve ilkbahar dönemleri bu işleri yapmak için tam zamanıdır.

Çim tohumu ekimi yaparken öncelikle toprağın hazırlanması gerekir. Çimin toprakta tutunup iyi bir gelişim gösterebilmesi için toprak verimli hale getirilmelidir. Siz de bahçenize çim ekecekseniz çim nasıl seçilir ekilir sulanır biçilir yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Toprak Nasıl Hazırlanır

Bahçenizin toprağı zayıf ve kumluysa içerisine hayvan gübresi ekleyerek verimli hale getirebilirsiniz. Hayvan gübrelerini inek, koyun hatta tavuk gübresi bile kullanılabilir bu taktirde toprağın verimi artacak çimler daha gür çıkacaktır.

Ancak toprağınız ağır ve killi toprak ise toprağı seyreltmeniz gerekecektir. İçerisine yüzde yetmiş oranında kum ve yüzde otuz oranında organik madde içeren karışım ilave ederek tohum ekmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Toprağın üzerindeki taş ve yabancı maddeleri çim tohumunu ekmeden önce tırmık yardımıyla temizlenmesi gerekir. Kürek kullanarak toprak seviyesini eşitlemeniz gerekir. Aksi taktirde ektiğiniz çim tohumlarının bir kısmı altta bir kısmı üstte kalarak hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.

Ekim sırasında mükemmel sonuç almak için, bu düzeltme işlemi özenle yapılmalıdır. Yuvarlak bir ağırlık yardımıyla toprak sıkıştırılmalıdır. Toprağı hazırlama işlemleri güneşli bir günde ve kuru toprak üzerinde yapılmalıdır. Eğer otomatik sulama sistemi döşenecekse, bu işlem toprak düzeltme işleminden önce yapılmalıdır.

Çim Tohumu Nasıl Ekilir

Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir
Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir

Hazırlanmış olan toprak tabakasının üzerine metrekareye 40-50 gr hesabıyla çim tohumları elle veya makinayla ekilir. Homojen bir ekim için tohum atılacak alanın yarısına enine, diğer yarısına da boylamasına ekilir. Çim tohumlarının üzeri maksimum 2 cm kalınlığında en az bir yıl yanmış, elenmiş hayvansal gübre veya torf ile kapatılmalıdır. Toprak yüzeyi yuvarlak bir ağırlık yardımı ile sıkıştırıldıktan sonra sulamaya geçilmelidir.

Çim Tohumu Ne Zaman Ekilir

Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir
Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir

Yaz ve kış ayları tohum ekimi için uygun değildir. Çim sonbaharda ya da ilkbaharda ekilir. Sonbaharda ekimi en ideal zamandır. Böylece ekilen çim sıcaklardan etkilenmez. Havalar serin olduğu için fazla uzamaz fazla su istemez ve kökünü kuvvetlendirir, yabani ot az olur. Sonbahar yağmurları ile bol bol sulanıp ilkbahara kadar ekstra bakım gerektirmeden yetişkin bir çim olur.

Çim Nasıl Sulanır

Çim sadece bol su bulunan yerlere ekilebilir. Yazın her zaman su isterken diğer mevsimlerde ise gerekli oldukça düzenli olarak sulanmalıdır. Büyük yerlerde ekili ise otomatik sulama sistemi kurulması çok iyi olur. Küçük alanlarda ucunda püskürtücü takılı olan bir hortum ile sulanır. Özellikle yeni çimler köklerin bozulmaması için hafifçe yağmurlama yapılarak sulanmalıdır.

Çim Biçme Nasıl Yapılır

Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir
Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir

Çimler, yağışlı zamanlarda hızlı büyürler. Yağışın bol olduğu zamanlarda haftada iki defa biçmek, yağış azaldıkça 2 haftada bir defa biçmek uygun olur.

Çimler biçildikten sonra sulanmalıdır.

Bahçenizde çim makinesine ihtiyaç olacaktır. Benzinli ve elektrikli olmak üzere iki çeşit çim biçme makinesi vardır. Bunlardan ihtiyacınıza ve bahçenizin durumuna göre tercih yapıp kullanabilirsiniz.

Dört beş cm uzayınca biçebilirsiniz. Makine ile biçeceğiniz alanın kuru olup olmadığına dikkat edin. Çimlerin arasında bulunan taş ve sert parçalar makinenin içine zarar verir. Biçim işlemine başlamadan önce makinenin boyunu 2-3 cm gibi ayarlayabilirsiniz.

Çimin Faydaları

İyi bakılan bir çim bahçe toprağını kökleriyle bir ağ gibi sardığı için özellikle meyilli bahçelerde toprak kaybını önler.

Yağış olduğunda toprak çamur olmaz, kuru havalarda ise toz olmaz.

Bakımı sırasında yabani otlarla mücadele edildiği için bahçedeki diğer bitkiler daha sağlıklı büyür.

Havayı temizler.

Sıcak yaz günlerinde bünyesindeki suyu buharlaştırırken bahçeye serinlik ve ferahlık verir.

Çim Tohumu Nasıl Seçilir

Çim tohumu tek çeşit veya üçlü dörtlü beşli altılı ve yedili karışım gibi farklı özelliklere sahip tohumlardan meydana gelen karışımlar halinde satılır. Satın almadan önce bahçe toprağının cinsi tespit edilmeli, İklim şartları dikkate alınmalıdır.

Suyun yeterli olmadığı yerde az su isteyen bir çim ekilmelidir.

Bahçe yoğun olarak kullanılıyorsa mutlaka basılmaya ve çiğnenmeye dayanıklı karışımlar kullanılmalıdır.

Bahçede hem gölge hem de sürekli güneş gören bölgeler varsa bu durumda birkaç farklı karışım gerekebilir.

Rulo Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir

Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir
Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir

Çim ekmenin başka bir yolu ise hazır olarak yetiştirilmiş çim rulolarını halı gibi bahçeye döşemektir. Bu çimler profesyonel işletmelerce özenle yetiştirildiği içinde yabani ot riski taşımaz. Bahçeye çabuk uyum sağlayarak kısa zamanda yetişkin bir çim alan haline gelir.

Tohumla yetiştirme yapılamayan yerlerde yaz veya kış aylarında bu metot uygulanabilir. Avantajlı olmasına rağmen pahalıya mal olduğu için pek amatör işi değildir. Yetiştirici şirket tarafından daha önce toprağı işlenip hazır hale getirilmiş bahçeye döşenir.

Çim Nasıl Seçilir Ekilir Sulanır Biçilir yazımızdan sonra Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir yazımız da ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku