Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir

Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir

Dolu fileleri tarım alanlarında, bağlarda, bahçelerde kurularak bu alanlarda yetişen ürünleri dolu yağışının verdiği zararlardan korumak için kullanılan örtülerdir. Kuruldukları alanlarda yer alan ürünleri dolu yağışından koruyarak ürünlerin sağlıklı bir şekilde alınmasını sağlarlar.

Dolu Koruma Filesi Özellikleri

Şiddetli dolu yağışlarından ürünlerin korunması amacıyla kullanılan dolu koruma filesi ürünleri bazı niteliklere sahip olmaları gerekir

Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir
Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir

Bunlar şunlardır

Dolu fileleri kolay yıpranmayan ürünler olması gerekir ve yağışlara karşı ürünleri kaliteli bir şekilde uzun yıllar korumaları gerekir

Diğer koruma yöntemlerine oranla daha ekonomik ürünler olması gerekir.

Koruma yapacağı alana kurularak yağışlara karşı koruma sağladıkları gibi ürünlerin üzerinin örtülmesi şeklinde kullanılsalar da delikli ürünler olduğu için ürünlerin hava almasını engellemezler.

Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir
Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir

Bu sayede ürünler sağlıklı bir şekilde yetişebilirler.

Bu ürünler dolu yağışlarına karşı koruma sağlamasının yanı sıra zararlı güneş ışınlarına karşı da koruma sağlarlar.

Güneş ışınlarından ürünü koruyabilmek için farklı kalınlıklarda file seçilebileceği gibi iki kat çekildiği durumlarda olabiliyor.

Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir
Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir

Örneğin çeşidi yeşil elma olmasına rağmen güneş ışınları rengini kırmızıya dönüştürmesi önlemek için iki kat tül çekilen bu uygulamada olduğu gibi.

Bu gibi özelliklerinden dolayı dolu fileleri yetiştirilen ürünün adeta bir sigortası konumundadır. Ayrıca yağışların verdiği zararlardan farklı olarak böcekler tarafından verilecek zararları da önlerler.

Dolu Koruma Tülü Kullanım Alanları

Dolu fileleri dolunun vereceği zararlardan korunmak amacıyla kullanıcılar tarafından çeşitli alanlarda kullanılırlar.

Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir
Dolu Koruma Filesi Tülü Ağı Nedir

Bu alanlardan bazıları şunlardır;

  •     Seralar
  •     Bahçeler
  •     Bağlar
  •     Tarım alanları
  •     Meyve ağaçları

Bu gibi alanlarda ekilen ürünlerin üzeri örtü kapatılarak meydana gelen şiddetli yağışların ürünlere zarar vermesinin önüne geçilir. Bu ürünler sayesinde meyve ya da sebzeler henüz olgunlaşmadan kırılıp ezilmezler.

Dolu Örtüsü Fiyatları

Tarım alanlarında yaygın olarak kullanılan dolu filesi fiyatları filenin kullanılacağı alanın büyüklüğüne bağlı olarak artabilir. Büyük bir tarım alanında kullanılacak fileler daha çok malzeme gerektirdiği için fiyatları daha yüksek olacaktır.

Diğer yandan filelerin müşteri isteğine bağlı olarak daha kalın malzemeden yapılması durumu da fiyatı büyük ölçüde artıracaktır. Üretilen ürünün kalitesi de fiyatın artmasını sağlayan diğer bir etkendir. Bu gibi sebeplerden dolayı dolu filelerinin fiyatları kullanım özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ürünleri Kuşlardan Korumanın Yolu yazımız da ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku