Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir

Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir

 • Karpuzu ne zaman görüyoruz markette
 • Her zaman
 • Domatesi ne zaman görüyoruz markette
 • Her zaman

Ne denilebilir ki artık her şey her zaman var peki her şeyi her zaman tüketmek doğru mu?

Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir
Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir

Beslenmede Sebze Meyve Önemi

Yediğimiz besinlerin içerisinde yer alan karbonhidrat, protein ve yağlara ek vitamin ve mineraller de besinlerle birlikte vücuda alınan diğer bileşenlerdir. Sindirim, solunum, boşaltım, dolaşım, sinir, iskelet ve kas sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışması, hormonlar ve vücut salgılarının sağlıklı bir şekilde üretilmesi ve vücut fonksiyonların sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesi için vitamin ve minerallere olan gereksinimlerin tam olarak karşılanması çok büyük bir öneme sahiptir.

Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir
Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir

Sağlıklı Olmanın Temeli Sebze Meyve

Salgın hastalıklara karşı bizi koruyup veya bizi tedavi edecek mucize bir besin doğada maalesef yok. Kendimizi sağlıklı ve dengeli beslenerek kişisel temizliğimize dikkat ederek kendi kendimizin savunma sistemi koruyucusu olacağız. Geçirdiğimiz bu zorlu salgın döneminde dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenme ihtiyacımızı karşılamak ve güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturarak sağlıklı kalmamız için bizlere tavsiye edilen yol yeterli ve dengeli beslenmeye devam etmemiz. Sağlığımızı koruyabilmek için nasıl beslenebiliriz ve bağışıklığımızı nasıl destekleyebiliriz

Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir
Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir

Bol Meyve ve Sebze Tüketmek

Vücudumuzun sağlıklı ve normal bağışıklık fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve lifi sağlamak için meyve ve sebzeler en önemli temel gıdalardır. Her gün yeterli miktarda meyve ve sebze yemeyi hedeflememiz gerekiyor.

Sağlıklı beslenmeyi biz sadece sebze ve meyve tüketmek olarak düşünüyoruz fakat yanılıyoruz. Sebze ve meyveyi tüketmek kadar önemli olan bir başka şey de bunları mevsiminde tüketmek. Hangi mevsimde hangi sebzeleri ve meyveleri tüketmeliyiz.

Aylara Göre Mevsim Sebzeleri Meyveleri

 • Ocak ayında sebze olarak taze yeşil kabak, kereviz, brüksel lahanası, lahana, pırasa, havuç, brokoli, ıspanak, pazı, kara ve kırmızı turp meyve olarak ise elma, nar, portakal, armut, ayva ve greyfurt tüketebilirsiniz.
 • Şubat ayında sebze olarak brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, pazı, Ispanak, pırasa, pancar, havuç, turp, kereviz, mor lahana, brokoli, taze yeşil kabak tüketirken meyve olarak ise mandalina, elma, portakal, muz, armut greyfurt, ayva tüketebilirsiniz.
 • Mart ayında seçimlerimiz sebze ıspanak, havuç, pırasa, kırmızı turp, brokoli, pancar, taze yeşil kabak iken meyvelerde de elma ve muz tercih edilmeli.
 • Nisan tüketilmesi gereken sebzeler taze sarımsak, kuşkonmaz, taze kekik, bakla, marul, barbunya, bezelye, semizotu, taze soğan iken meyve ise can eriği diyebiliriz.
 • Mayıs ayı ise enginar, bakla, madımak, semizotu, papatya, ebegümeci, domates, salatalık, barbunya, bezelye, marul ve çilek meyve olarak da malta eriği, dut tüketebileceğiniz bir aydır.
 • Haziran ayında tüketilmek uygun olan sebzeler enginar, taze patates, taze fasulye, bakla (ayın ortasına kadar), bezelye, kabak, patlıcan, sivribiber, domates, salatalık, kuzu ıspanak, semizotu, rezene, marul, üzüm yaprağı, taze soğan, taze sarımsak, dereotu, dolmalık biber, çalı fasulyesi, barbunya, bamya, çarliston biberdir. Meyve olarak da kiraz, yeşil erik, malta eriği, kayısı, şeftali, dut tüketilmek için uygundur.
 • Temmuz ayında ise domates, salatalık, bezelye, dereotu, kum havucu, taze fasulye, kuzu ıspanak, kabak, patlıcan, semizotu, sivribiber, dolmalık biber, çalı fasulyesi, barbunya fasulyesi, çarliston biber ve meyve olarak da kayısı, şeftali, kavun, sarı erik, karpuz, ahududu, vişne tüketebileceğiniz bir ay.
Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir
Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir
 • Ağustos ayı domates, salatalık, patlıcan, dolmalık biber, çar fasulyesi, kabak, mısır, kırmızı salçalık biber çarliston biber, biber, sivribiber taze fasulye, barbunya ve kayısı, kavun, kırmızı erik, şeftali, vişne, böğürtlen, karpuz, incir, mürdüm eriği, üzüm tüketebilirsiniz.
 • Eylül ayı sebzelerde mantar, patlıcan, mısır, pazı, biberiye, barbunya fasulyesi, kabak, dolmalık biber, kırmızı salçalık biber, çarliston biber, havuç, salatalık, sivribiber, taze fasulye tüketebilirken meyvelerde ise mürdüm eriği, fındık, kavun, karpuz, incir tüketebilirsiniz.
 • Ekim ayında tüketilebileceğimiz sebze ve meyveler ise mantar, fındık, ceviz, ıspanak, yerelması, pırasa, lahana, kıvırcık salata, kırmızı turp, karnabahar, havuç, patlıcan, salatalık ve armut, ceviz, üzüm, elma, greyfurt, mandalina, muzdur.
 • Kasım ayında ise balkabağı, kabak, beyaz lahana, kereviz, pırasa, yerelması, havuç, ıspanak, karnabahar, pazı, mor lahanayı sebze olarak tüketirken meyve olarak ise ceviz, kestane, üzüm, elma, muz, mandalina, nar, armut, kivi, greyfurt tüketebilirsiniz.
 • Aralık ayında ise balkabağı, beyaz lahana, yerelması, pırasa, brüksel lahanası, karnabahar, ıspanak, kereviz, havuç, pazı, kara lahana, mor lahana ve elma, mandalina, portakal, nar, armut, muz, kivi, kestane, greyfurt, ayva tüketebilirsiniz.

Mevsim Sebzeleri Meyveleri Nelerdir yazımızdan sonra Evde Tohumdan Fide Nasıl Yetiştirilir yazımız ve videomuz ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku