Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir

Bakla Zınnı Çözümü Nedir

Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir

Bamtos Bakla Zınnı Nedir

Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir
Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir

Erginleri yaklaşık olarak 10 mm boyunda mat siyah renkli gövdelerinin üstü sık ve oldukça uzun sarı tüylerle kaplı, üst kanat bölgelerinde beyaz lekeler bulunan, yumurtaları 2.0-2.5 mm çapında beyazımsı ve küre şeklinde olan, larvaları manas tipinde olan bitkilerin çiçeklenme döneminde genç yaprak hatta tomurcuk ve meyveleri yiyerek onlara zarar veren bir çeşit böcek.

Kışı larva ve ergin dönemde toprakta geçirirler. İlkbaharda meyve ağaçlarının ve diğer bitkilerin çiçek açma zamanında çıkan erginler, daha çok çiçekle beslenirler yumurtalarını humusça zengin topraklara bırakırlar. 1-2 hafta sonra yumurtadan çıkan larvalar yabancı otların kökleri ile beslenirler.

Gelişmelerini tamamlayarak toprakta 6-9 hafta içinde oluşturdukları bir boşlukta pupa olurlar. (Pupa dönemi iç organların kaynaşarak ergine has şekil aldıkları bir nevi uyku dönemidir). Bu pupalardan çıkan erginler kışı toprakta geçirirler ve ertesi yıl çıkarak çiçeklerde zarar yaparlar.

Larvaların gelişmeleri kuru toprakta yavaş olup, 15 derecenin altındaki sıcaklıklarda larva gelişmesi tamamen durur. Erginler günün güneşli saatlerinde çok hareketlidir. İlkbahar sonunda popülasyon yükselir. Bazı bölgelerde temmuz ayı ortasına kadar ergin uçuşu görülür.

Erginleri meyve ağaçlarının ve diğer bitkilerin çiçek açma zamanında çiçeklerin dişi ve erkek organlarının polen tozlarını, genç yaprak hatta tomurcuk ve meyveleri yiyerek zararlı olurlar. Larvaları meyve ağaçlarında zarar meydana getirmez. Zararlı, Orta Anadolu ve diğer bölgelerde bazı yıllar yoğun olarak görülmektedir.

Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir
Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir

Zarar Şekli Nasıldır

Erginler, meyve ağaçları ve diğer bitkilerin çiçeklerinin dişi ve erkek organlarını, genç yaprakları, tomurcuk ve meyveleri yiyerek zarar verirler.

Zararlı Olduğu Bitkiler Nelerdir

Bakla zınnı çok çeşitli besinlerle beslenen bir zararlıdır. Turunçgiller dahil bütün meyve ağaçları, bağ, hububat, süs bitkileri, bazı sebze ve yabancı otlarla beslenerek zarar yapar.

Erken ilkbaharda çıkan erginler, önce yabancı otların ve bakla gibi sebzelerin çiçekleri ile beslenirler. Sonra badem gibi ilk çiçek açan meyvelerin çiçeklerini yerler erik, armut, kiraz ve benzeri meyve ağaçlarının çiçeklerinde beslenmelerine devam ederler. Buluştukları Bölgede, iğde, kolza, sebze vb. çiçekli bitkilerin bulunması halinde Temmuz ayına kadar görülürler. Çiçeklerin çoğunlukla dişi organ tepesini, erkek organlarını, polen tozlarını, genç yaprak hatta tomurcuk ve meyvelerini kemirerek çok zarar verirler.

Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir
Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir

En Çok Nerelerde Görülür

  • Bu zararlı böcek hayvansal üretime yakın olan bahçelerde
  • Havanın çok sıcak olduğu zamanda şalgam ekimi yapılan bölgelerde
  • Budamadan sonra yapılmış olan bordo bulamaçı atılan bahçelerde
  • Hardal otu ve çiriş otu yoğun olan bahçelerde
  • Aşırı hayvan gübresi atılan bahçelerde görülmektedir

Bakla Zınnı Mücadele Yöntemleri

Kimyasal Mücadele

Bu zararlı ile mücadelede, çok zorunlu olmadıkça kimyasal mücadele tavsiye edilmemektedir. Zararlı yoğunluğunun çok yüksek olduğu bahçelerde, arı başta olmak üzere bir miktar faydalı böcek yoğunluğunda kayıpta göze alınarak kimyasal mücadele yapılabilir. Mücadeleye karar verebilmek için, bakla zınnı erginlerinin ve zararının yoğun olarak görülmesi gerekir. Bu nedenle ağaçların pembe tomurcuklarının görüldüğü zamandan itibaren erginlerin çıkışı gözlenmelidir. Ergin böcekler topraktan çıkıp, çiçeklerle beslenmeye başladığı zaman bir ilaçlama yapılmalıdır.

Biyoteknik Mücadele

Zararlı böceklerle, çevreye zarar vermeden, çiçekleri yakmadan, arıları öldürmeden, yapılacak mücadele tekniklerinden biri biyoteknik mücadeledir. Bu mücadele tekniğinde, ziraî mücadele ilaçları kullanılmaz.

Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir
Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir

Erginler mavi rengi tercih ettiğinden mavi renkli cezbedici tuzaklar, bu zararlının mücadelesinde kullanılmalıdır. Ağaçların altına mavi renkli kaplar veya leğenler yerleştirilir ve bu kaplar yarısına kadar su ile doldurulur. Ergin böcekler mavi renge yönelerek kapların içerisindeki suya düşer. Düşen böcekler genellikle kuşlar tarafından tüketilmektedir, ancak leğenlerde birikmeler olursa toplanarak imha edilir.

Böcekler, feromon (cezbedici) kullanılarak tuzaklara çekilir ve orada yakalanırlar. Tuzaklar zehirli madde içermez. Etkili bir yöntemdir. Tuzaklar meyve bahçelerinde ağaçlar çiçek açmadan 10 gün kadar önce 15-20 metre aralıklarla ağaç dallarına asılır veya yere konulur.

Kültürel Önlemler

Toprak işlemesi yapılarak toprakta bulunan zararlının yumurta, larva ve ergin yoğunluğunun azalması sağlanır.

Mekanik Mücadele

Erginlerin az hareketli oldukları sabahın erken saatlerinde ağaçlar altına bez örtüler serilerek ağaçlar kuvvetlice silkelenir ve toplanan erginler imha edilir.

Bamtos Bakla Zınnı Zararı Çözümü Nedir yazımızdan sonra Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır yazımız da ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.