Eviniz İçin Mini Hobi Bahçesi

Eviniz İçin Mini Hobi Bahçesi

Eviniz İçin Mini Hobi Bahçesi

İş stresinin ya da günün yorgunluğunu atmak için toprakla uğraşmak gibisi yoktur. Hele bir de organik ürünler yetiştiriyorsanız hem stres atarsanız hem de bir şeyler yetiştirmenin keyfini sürersiniz. Eviniz için mini hobi bahçesi yaparak başlayabilirsiniz sebze meyve yetiştirmeye. Bahçenizin küçük bir bölümüne yapacağınız eviniz için mini hobi bahçesi ile hem uygun maliyette sebze ve meyve yetiştirebilir hem de günün stresinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yaptığınız minik organik bahçelerle mutfağınızda ihtiyaç duyduğunuz organik sebzeleri karşılayabilir ve böylelikle siz de sağlıklı ve doğal bir şekilde beslenmiş olursunuz.

Küçük Hobi Bahçeleri

Hobi bahçenizi oluşturmak için devasa alanlara gerek yoktur. Eviniz İçin Mini Hobi Bahçesi oluşturarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Peki, eviniz için mini bir hobi bahçesi nasıl yapılır? Neler gereklidir?

–   Hobi bahçenizi inşa etmeden önce ne tür bir bahçe yapmak istediğini belirleyin. Mesela, bir ağaç bahçesi, çiçek bahçesi ya da sebze bahçesi gibi.

–   Toprağınızı önceden besleyin. Eğer toprağınız verimsiz ise ektiğiniz bitkiler de verimsiz ve kısa ömürlü olacaktır. Bu yüzden toprağı organik madde ekleyerek besleyin.

–   Bitkileriniz tohum ya da fidan olarak mı ekeceğinize karar verin.

–   Bahçenizi doğru konumlandırın. Çünkü meyve ve sebzeler en az 6 saat güneş görmek isterler. Güneş gören bahçede yetişen bitkilerle gölgeyi seven bitkiler farklıdır.

–   Fidelerinizi dikkatli sulayınız. Günlük su miktarına dikkat ederek fazla kaçırmamaya çalışın. Kış mevsiminde yağmurları da hesaba katarak sulama yapın.

–   Yabancı otlardan kurtulmak için bahçenizi çapalayınız.

Neler Gereklidir?

Hobi bahçeniz için gereken malzemeler oldukça ulaşılabilir haldedir. Herhangi bir yapı malzemesi dükkanından uygu fiyatta ve bol seçenekli malzemeler bulabilirsiniz. Hobi bahçeniz için gerekli olan başlıca malzemeler:

–   Toprak

–   Tohum ya da fide

–   Kürek

–   Mini tırmık ve çapa

–   Eski bir palet.

Organik bahçeniz için belirlediğiniz alanı 15 santim kadar kürekle kazın ve paletleri yerleştirin. Palet sayısı tamamen sizin bahçeniz ölçüsüne bağlıdır. Bu paletler bahçenizin temelidir. Palet aralarını toprak ile doldurduktan sonra bu aralara tohum veya fideleriniz ekin. Ektiğiniz bitkilerin cinsine göre yeteri kadar su verdikten sonra organik bahçeleriniz hazır hale gelmiş olacaktır. Belirttiğimiz gibi belirli aralıklarla çapa yapmayı aksatmamaya çalışın.

Hobi Bahçesi Ürün Toplama

Sebze Nasıl Dikilir


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.