Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir

Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir

Tohumlar

Beyaz, bej, koyu bej, siyah, kahverengi, kırmızı lekeli renklerde olmak üzere çeşitler arasında çok değişik tiplere rastlanır. Yapılan gözlemlere göre büyük bir çoğunlukla sırık fasulye çeşitlerinde taneler, yer fasulyelerine oranla biraz daha iridir.

Yetiştirme Zamanı

Fasulye, ılık iklim sebzesidir. Bu bakımdan ilkbahar ve sonbahar arasındaki devrelerde daha rahatlıkla yetiştirilebilir. Sıcaklık sıfır dereceye düştüğünde büyük zarar görür. Bunun içindir ki iklimi uygun bölgelerde, ilkbahar ve sonbahar ekimi olmak üzere senede iki mevsim yetiştirildiği halde soğuk bölgelerde, yalnız ilkbaharda, havalar uygun olunca tohumları ekilmek suretiyle senede bir defa yetiştirilmektedir.

Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir çiçek
Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir çiçek

Tohumlar toprak sıcaklığının on sekiz yirmi derece olduğu zaman en iyi çimlenmeyi göstermektedir.

Tohumların normal bir çimlenme gösterebilmesi için sıcaklık ile beraber toprak neminin de yeterli olması şarttır. Bu bakımdan tohum ekimi toprak tam tavında iken yapılmalıdır.

Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir yeni
Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir yeni

Fasulyeler aşırı sıcaktan da hoşlanmaz. Bunun için ilkbahar ekiminde, özellikle sıcakları birdenbire bastıran bölgelerde, vakit geçirmeden bölgenin iklim şartlarına göre şubat ve en geç nisan aylarında hava şartları uygun olur olmaz ekim yapılmalıdır.

Fasulye Tohumu Nasıl Ekilir

Önceden çapalanıp kuru ve elenmiş hayvan gübresi ilave edilmiş toprağa üç ila dört cm kadar derinlikte toprak açılarak buraya üç dört adet tohum bırakılarak üzerleri yine bu toprakla kapatılarak ekimi yapılır. Bodur çeşitlerde sıra araları 40-50 cm, sıra üzeri 15-20 cm. olacak şekilde ekilir. Sırık çeşitlerde ise sıra arası 50-60 cm, sıra üzeri 20-30 cm bırakılarak çizgiye ekim yapılmaktadır. Sırık fasulyede bitki uzamaya başladığı zaman yanına bir sırık dikilip ve sırığa bağlanır. Eğer bahçenizde fasulye ile birlikte mısır yetiştirmek isterseniz mısıra da sarabilirsiniz. Bu durum toplamanızı kolaylaştırırken verimi de arttıracaktır.

Sıra (çizgi) usulü ve ocak usulü olmak üzere iki çeşit dikim yöntemi vardır.

Fasulye Tohumu Kaç Günde Çimlenir

Fasulye tohumu dikeceğiniz zaman toprağın ısısının 15-20 derece arasında olması son derece uygundur. Fasulye tohumu ekimi ve dikimi yapılırken öncelikli olarak havanın ısısına ve toprağın ısısına özen gösterilmelidir. Uygun şartları sağlandığı zaman kolaylıkla fasulye tohumlarının çimlendiği görülür. Tohumların çimlenme süresi bir hafta ila iki hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Fasulye Kaç Günde Sulanır

Fasulye tohumlarının büyümesi için gerekli olan zamanlarda sulama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu çimlenme aşamasında çok az suya ihtiyaç duyar. Hafif ama sık olarak sulama yapılması gerekmektedir. Sulama yapılırken yapraklarına su değmemesi gerekmektedir.

Pratikte her ne kadar ilk meyveler görülünceye kadar mümkün olduğunca sulamadan kaçınılıyor olsa da bu dönemlerde hava şartlarına bağlı olarak su vermek gerektiği durumlarda fazla olmamak şartıyla 1-2 defa sulama yapmak gerekir. Çiçek açıp ilk ürünler görülmeye başladıktan sonra 4-5 gün ara ile yeterli miktarda bitki gövdelerini fazla su ile temas ettirmeden sulama yapılması gerekir.

Fasulyenin Çapası Nasıl Olmalı

Fasulye tam bir çapa bitkisidir. Fasulye çapa zamanı ilk çimlenmeden 15 gün sonra başlanmalıdır. Fasulyelerin çapalanması son derece önemli bir etkendir. Çimlenme gözlendikten sonra her iki haftada bir çapalama işlemi yapılmalıdır. Sulama sırasında toprakta kaymak tutma durumu oluşacaktır. Bu durum oluşunca çapalama yapılması gerekmektedir. Bu şekilde hem toprak havalanacak hem de yabani otlardan korunmuş olacaktır.

Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir Nasıl Destek Sağlanır

Sırık fasulyelerinde yerine getirilmesi gereken önemli bir bakım işi de bunların askıya alınmasıdır.  Askıya almanın nedeni sürekli taze olarak toplanması gereken fasulye meyvelerinin daha rahat   toplanmasının sağlanması ve yüksek verim elde etmektir. Askıya alınmayan sırık fasulyeleri rastgele uzayacaklarından aralarına girip fasulye toplamak mümkün olamaz.

Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir büyüme
Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir büyüme

Fasulyeler Hangi Sıklıkta Toplanır

Fasulyenin toplama süresi üç ila dört günde bir olmalıdır. Bu şekilde hem daha fazla hasat almış olunur hem de taze ürün almış olunur. Ayrıca fasulyeyi uzun süre geçtikten sonra toplandığında kılçıklanma olur.

Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir demir eksi
Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir demir eksi

Hastalık ve Besin Eksikliği

Fasulyelerde kahverengi leke, yapraklarında görülen yanıklar, pas, kök çürüğü, mantar ve küfler en yaygın görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalıkların birçoğu sulama, yabani otlar ve tohum kalitesinden kaynaklanmaktadır. Toprakta bazı minerallerin eksikliği ya da bunları bitkinin alamaması sonucu da fasulyede gelişim bozukluğuna, verim düşmesine neden olabilmektedir.

Sırık Oturak Fasulye Nasıl Yetiştirilir yazımızdan sonra Sebze nasıl dikilir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Topladığınız taze fasulye ile yemek tarifi için ziyaret edin.

Yaygın Zararlılar ve Hastalıklar ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku