Evde Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

Evde Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

Kahvaltılarımızda vazgeçemediğimiz reçellerden kendine has tadı ve aromasıyla vişne reçeli olmadan kahvaltımız eksik olur. Ekmek üzerine sürmelik vişne reçeli güzel rengi ile de kahvaltılarımızın süsü.

Evde Vişne Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır Dalından
Evde Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi Dalından

Yazın en güzel rengine sahip bağışıklık sistemini güçlendirici aynı zamanda yaşlanma karşıtı olan kalp dostu vişneleri taze taze tüketip fazla kısmını da önümüzdeki zamanlarda bu şekilde değerlendirerek kış hazırlıklarımıza başlayabiliriz. Pastalarımıza, kurabiyelerimize ya da krep üzerine de renk katacak reçellerimizi yapmak çok zor değil. Dışarıdan hazır olanlardan almak yerine Evde Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi püf noktaları nelerdir fotoğraflı ve videolu olarak anlatımını sizler için hazırladık.

Malzemeler

  • 4 kilogram vişne
  • 2 kilogram toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Evde Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

Dalından topladığınız veya mevsim sebze meyveleri pazarda bollaştığında ve ucuzladığında satın aldığınız vişneleri önce bol suyla yıkayın ve isterseniz saplarını kopartıp çekirdeklerini çıkartabileceğiniz gibi bir çöp yardımıyla sapın karşı tarafından iterek çekirdekle birlikte sapını da aynı anda çıkartarak çöp ve saplarını ayırmış olursunuz.

Evde Vişne Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır çekirdek
Evde Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi çekirdek

Reçelinizin çok sulu olmasını istemiyorsanız çöp ve saplarından ayırmış olduğunuz vişnenizin içindeki suyu bir bardağa boşaltın. Bunu nefis taze vişne suyu olarak ayrıca değerlendirebilirsiniz. Dilerseniz ayırmayabilirsiniz fakat o zaman biraz daha fazla kaynatmanız gerekecektir.

Çekirdeklerini ve çöplerini çıkartıp fazla suyunu aldığınız vişnelerinizi derince bir çelik tencereye alın. Üzerine dört kilogram ayıklanmamış vişne için iki kilogram toz şeker olacak şekilde toz şeker ile örtün. Fazla ezmeden karıştırdıktan sonra ocağa koyun. Orta ateşte kaynayana kadar kontrollü olarak taşmasına izin vermeden pişmeye bırakacağız. Ocağımıza göre harlı ocaksa bizimki gibi altını kısarak köpürüp taşmasını önleyerek pişmeye bırakıyoruz.

Evde Vişne Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır Şeker Ekle
Evde Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi Şeker Ekle

Vişne çekirdeklerinden ayrılıp yapılacaksa hızla suyunu saldığı için ayrıca bekletmeye gerek olmadan pişirmeye bırakabilirsiniz. Çekirdekli olarak yapmayı düşünüyorsanız akşamdan sabaha kadar suyunu salması için şekerli olarak bekletebilirsiniz.

Yaklaşık bir saat kadar kısık ateşte kontrollü olarak piştikten sonra üzerine bir tatlı kaşığı limon tuzunu ekliyoruz. Limon tuzu yerine yarım limon suyu da ekleyebilirsiniz. Vişne çok sulandığı için ve limon tuzu da kıvam almasına yardım ettiği gibi ilerleyen zamanlarda şekerlenmesini önlemek için de limon tuzu koymak gerekiyor.

Evde Vişne Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır Kahvaltı
Evde Vişne Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi Kahvaltı

Yaklaşık yirmi dakika kadar da bu şekilde kaynadıktan sonra ocağımızın altını kapatıp kepçe yardımıyla sos yapımında olduğu gibi kavanozumuza dolduruyoruz. Kavanozumuzun ağzında bulaşma varsa sildikten sonra bez ile kavanozu tutup sıkıca yeni kapağı kapatıyoruz iyice sıkıştırıyoruz. Ardından kavanozumuzu ters çeviriyoruz. Yarım olan kavanozumuzu hemen tüketmeye başlayabiliriz. Afiyet Olsun.

Vişne Reçeli Tarifinin Püf Noktaları

Çekirdeklerini ayıklamadan da reçelinizi yapabilirsiniz. Bu yöntemde vişne taneleri toz şeker de ilave edildiği için yeteri kadar sulanmayabilir, bu nedenden dolayı az miktarda su ekleyebilirsiniz. Reçelinizi fazla karıştırmadan ve kısık ateşte pişirirseniz tanelere zarar vermeden güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz. Karıştırmadan pişirmeniz aynı zamanda tencerenin kenar kısımlarının da şekerlenmesini engel olacaktır.

Reçelinize kaynarken bir tatlı kaşığı kadar tereyağı koyarsanız, reçeliniz daha parlak olur ve pişerken fazla köpük birikmez.

Kaynarken üzerinde biriken köpük alınmazsa reçelin rengi mat olur.

Kaynama esnasında tencerenin üzerine çıkan köpükleri tahta bir kaşığın uç kısmıyla alıp temizleyebilirsiniz. Eğer fazla sulu olursa daha çok kaynatmak yerine ısıya dayanıklı ve cam bir servis kabına boşaltıp güneş gören bir yerde koyulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında kavanozlara doldurup muhafaza edin. Renginin daha parlak olduğunu göreceksiniz.

Kıvamının olup olmadığını anlamak için temiz suyun içine bir damla damlatın. Suyun içinde dağılıyorsa kıvamı olmamış, damla gibi kalıp yayılmıyorsa olmuş demektir.

Saplarını kopartıp çekirdeklerini sonrasında çıkartabileceğiniz gibi bir çöp yardımıyla sapın ters tarafından iterek çekirdekle birlikte sapını da aynı anda çıkartarak çöp ve saplarını ayırabilirsiniz.

Çekirdeklerini çıkarırken ince saplı bir çay kaşığının sapından, bir pipetten, bir çöp şişten ya da hazır olarak satılan çekirdek çıkarma aparatlarından da faydalanabilirsiniz.

Vişne Reçeli Kaç Kalori

100 gramında 277 kcal kalori olup bir tatlı kaşığı vişne reçeli 14 kcal kaloridir.

Karadut Özü Şurubu Pekmezi Nasıl Yapılır yazımızda ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku