Kaynatarak Evde Salça Yapımı

Kaynatarak Evde Salça Yapımı

Yaz sonu gelip ürettiğimiz mevsim sebzeleri meyveleri günlük olarak taze taze tükettiğimiz gibi fazla kısmını da kış döneminde yaz mevsiminin tadını, kokusunu ve aromasını alabilmek için değerlendirme yöntemlerimizden biri de salça yapmak. Yapımında kullandığımız domatesler ne kadar lezzetliyse hazırladığımız salça da o oranda lezzetli olacaktır.

Kaynatarak Evde Salça Yapımı
Kaynatarak Evde Salça Yapımı

Malzemeler

  • 10 kilogram domates
  • 2 kilogram kapya biber
  • 5 çorba kaşığı kaya tuzu
  • 1 çay bardağı zeytinyağı

Kaynatarak Evde Salça Nasıl Yapılır

Bol suda yıkadığımız domatesleri sap kısımlarını ve biberlerin sap ve çekirdek kısımlarını genelde el ile bir kısmını da bıçak yardımıyla çıkarttık.

Kaynatarak Evde Salça Yapımı
Kaynatarak Evde Salça Yapımı

Zedelenmiş olanları ve salça için kullanmayacaklarımızı ayırıp kalanları sos nasıl yapılır yazımızda olduğu gibi küçük bir çekme makinasından geçireceğimiz için uzun ve büyük parçalara ayırdık.

Bu parçaları makine yardımı ile püre haline getirip bir tencereye koyarak etrafa sıçramaması için verandada küçük bir ocak üzerine koyarak kaynama bıraktık. Ara ara karıştırarak salça kıvamına gelmesini beklemeye başladık.

Yaklaşık üç saat kadar sonra kaya tuzunu beş saat kadar sonra zeytinyağını ilave edip yine ara ara dibinin tutmasını önlemek için karıştırarak salça kıvamına gelmesi için altı saat boyunca kaynatacağımızı en başından hesaplayamadık.

Kaynatarak Ev Salçası Yapmayı Denedik
Kaynatarak Evde Salça Yapımı

Altı saat sonunda ocağın altını kapatıp önceden yıkanıp kurulanmış temiz cam kavanozlara koyup yeni kapaklarını kapatarak ters çevirerek soğumaya bıraktık.

Tekrar aynı şekilde yapar mısınız diye sorarsanız yapmam size de yapmamanızı öneririm. Kaynama süreci çok uzun ve zahmetli oluyor.

Kaynatarak Ev Salçası Yapmayı Denedik
Kaynatarak Evde Salça Yapımı

İkinci kez yaparken domates ve biberleri makinadan geçirip püre haline getirdikten sonra temiz bir bez torbanın içine koyarak bir kevgirin üzerinde suyunun ayrılması için üzerine birazda ağırlık koyarak bir gece beklettik. Suyunu da farklı şekilde değerlendirmek isterseniz altına bir kap yerleştirerek orada birikmesini sağlayabilirsiniz. Suyundan ayrılan püremiz çok daha kısa sürede kaynayarak salça haline geldi.

Artık hazır olduğuna göre yaz gününün tadını, aromasını, kokusunu taşıyan nefis salçanızı yemektariflerinde kullanabilirsiniz.

Güneşte Bekleterek Ev Salçası Yapımı

Salça yapmak için diğer bir seçenekte hazırladığınız domates püresini güneşte bekletip fazla suyunu çektirmek.

Bu yöntemde de tadına bakarak kaya tuzu eklediğiniz domates püresini geniş tepsilere alıp tepsileri toz ve benzeri çevresel faktörlerden etkilenmeyecek bir yerde üzerine bir tülbent benzeri örtü örterek güneşte bekleterek yapabilirsiniz. Tahta bir kaşıkla günde iki kez karıştırarak fazla suyunu çektirebilirsiniz. Bu yöntem birkaç gün sürebilir ve bulunduğunuz iklim koşulları hem bu süreyi etkileyecek hem de salçanın tat, renk ve kıvamında farklılıklar gösterebilecektir.

Salça Yapmanın Püf Noktaları

Çok fazla çeşidi olan domatesten salça yapımında kahvaltılık su oranı fazla olan domatesler yerine etli domates çeşitlerinden salçalık domatesler kullanmayı tercih edin. Çünkü bu bol sulu domatesler hem fazla fire verecek hem de yapımı çok zamanınızı alacaktır.

Kaynamaya bıraktığınız salça karışımını dibinin tutmaması için sık sık karıştırın.

Karıştırma sırasında hem uzun saplı hem de tahta bir kaşık kullanın. Kaynama sırasında sıçrama çok olabileceği için elinizin yanmasını önleyecek hem de tahta kaşık kaynayan salçanızın sulanmasını önleyecektir.

Salçayı sulandırmaması ve uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için sofralık tuz yerine kaya tuzu kullanmayı tercih edin.

Yeni kapaklar kullanarak kavanozunuzun hava almasını önlemiş ve sıkıca kapatarak salçanızın bozulmasının önüne geçmiş olursunuz.

Temiz ve kuru kavanozlara alıp kapağını sıkıca kapattığınız salçayı ters çevirip bir gece bekletin. Güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza ettiğiniz domates salçalarını kullanmak için açtıktan sonra üzerine bozulmaması ve uzun süre dayanması için ikinci bir kapak vazifesi görecek zeytinyağı döküp kavanozun kapağını sıkıca kapatarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Ev Salçasının Faydaları

Sağlıklı yaşam için en güçlü vitamin takviyesi olan ev yapımı salçalar sofralarımızdan eksik etmediğimiz geleneksel lezzetlerimizin başında gelmektedir.

Domates salçasının bir kaşığı yüksek miktarda A vitamini, likopen ve C vitamini içerir.

A vitamini katarakt oluşumunu geciktirdiği, beyaz kan hücresi üretimine yardımcı olduğu, yeni hücrelerin üretiminde önemli rolü olduğu için sağlıklı göz fonksiyonu için değerlidir.

Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından A vitaminin saç kökünü güçlendirip, saça doğal parlaklık verdiği, saçın doğal bakımını sağladığı belirtilmektedir.

Kalp damar sağlığını koruduğu, kanseri önlediği için tavsiye edilen gıdalar arasında gelmektedir.

Ev Salçası Kaç Kalori

100 gram domates salçası 82 kcal kaloridir.

Kaynatarak Evde Salça Yapımından sonra Domates Çorbası Tarifini alabilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku