Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

Şehir hayatının yorucu ve yıpratıcı etkisi, birçok insanı kırlarda ve yeşil alanlarda bir arsa ya da ev edinmeye itmektedir. Bahçe ile uğraşmak isteyen, kendisine hobi bahçesi edinen ve toprakla uğraşıp rahatlamak isteyenler için bu yazımız rehber niteliğinde olacaktır. Bu yazımızın konusu, hobi bahçelerine fidan dikimi konusu üzerine olacak. Lakin siz de hobi bahçesi hayalini gerçekleştiren şanslı insanlardansanız ve bahçenize dikmek istediğiniz ağaç ve fidanlar varsa bu yazımız size yardım edebilir.

Bahçenize ekim ve dikim yaparken dikkat edeceğiniz birçok önemli konu vardır. Bunlar ilki ve de en önemlisi dikeceğiniz ağaç ve fidanın seçimidir. Yaşadığınız bölgenin iklimine göre fidan seçimi yapmanız gerekmektedir. Eğer seçiminizi doğru yapmazsanız, fidanlarınız daha toprağa tutunamadan ölecektir. Böyle olumsuzluklarla karşılaşmamak için bölgenizin iklimini iyice araştırmalısınız.

Hobi Bahçelerine Fidan Dikiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bahçeniz için meyve veren ağaçlar mı yoksa süs ağaçları mı dikmek istiyorsunuz? Meyve veren ağaçların, süs ağaçlarının ve iğne yapraklı ağaçların bakım, dikim ve büyüme hızları birbirinden farklıdır. İhtiyaç duydukları toprak çeşidinden hava durumuna, en ideal dikim mevsiminden bakımına kadar bütün özellikleri ayrı olacağından karar verdiğiniz ağaca göre hazırlık yapmanız gerekmektedir.

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi Öncesi Hazırlıklar

Dikim hazırlıkları kısaca ağaç türü seçimi, dikilecek yerin seçimi ve uygun dikim zamanı seçimi olarak tanımlanmaktadır. Eğer birden fazla fidan dikecekseniz ağaç dikim aralıklarına ve dikim şekillerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Her ağacın dikim mesafesi farklıdır ve bu nedenle seçtiğiniz ağaç türüne göre araştırma yapmanız gerekmekte. Ayrıca dikim ve bakım sırasında size lazım olacak hobi malzemelerini de temin etmelisiniz.

Yer Seçimi Önemlidir

Dikeceğiniz fidanı seçtikten sonraki en önemli adım yer seçimidir. Yer seçimi yaparken yeterince güneş alan, sulama sıkıntısı olmayan ve fidanın büyümesini engelleyici unsurların olup olmaması gibi kriterler önemlidir.

Fidan Dikimi İçin Hazırlamak

Eğer fidanınız bir saksı içindeyse çukuru kazıp hazırladıktan sonra saksıdan çıkarıp hemen toprağa dikim yapmalısınız. Fidanın kökleri güneş ışığına ne kadar az maruz kalırsa o kadar iyidir. Ayrıca fidanı poşet ya da çuvalla birlikte dikmeyin çünkü bu toprak kirliliğine, köklerin su ve minerallere ulaşmasına engel olur.

Dikim Mesafesi

Dikim mesafesi, iki ağaç arasında olması gereken minimum dikey mesafedir. Ağaçlar arasında bırakılacak mesafe ileride ağaçlar normal büyüklüklerini aldıkları zaman sıklaşmayacak ve normal kalacak şekilde ayarlanması gerekir.

Fidan Yerlerinin İşaretlenmesi ve Çukurların Hazırlanışı

Düzgün sıralardan oluşan bir bahçenin kurulması için en kolay yol önce ilk sıranın yer alacağı yerde aralarında doksan derecelik dik açı bulanan yatay ve dikey iki hattın oluşturulmasıdır.

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi
Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

Sıra arası mesafe hangi değerde olacaksa dikey hat üzerinde bir şerit metre ya da ölçü ile sıraların yeri belirlenir ve bir kazığın çakılması ile işaretleme yapılır. Tüm sıraların yeri benzer şekilde işaretlendikten sonra bu defa her bir sırada sıra üzeri mesafelere göre bir ölçü ile ağaçların geleceği yerler belirlenir ve buralara da kazık çakılır. Böylece tüm bahçe işaretlenmiş olur. İşaretleme bittikten sonra dikim sırasında ikinci bir işaretleme zorunluluğu olmaması için fidan çukurunun açılacağı yerde dikim tahtası ile ikinci bir işaretleme yapılır. Bu işaretlemenin amacı çukurun açılmasıyla yerinden oynayan kazığın dikim sırasında yerini kolayca bulmaktır.

Dikim tahtası

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi
Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

150 cm uzunlukta birbirinden eşit aralıkta üç büyük kertiği olan bir tahtadır. Çukur açılmadan önce bu tahtanın ortadaki kertiği daha önce fidan için yapılan işaretlemede çakılmış olan kazığın üzerine geçirilir, iki uçta kalan iki kertiğe birer kazık çakılır. Bundan sonra ortadaki kazık çıkarılarak çukur açılır. Dikim sırasında dikim tahtası başlardaki kazıklara göre yerleştirilince ortadaki kertik fidanın dikileceği yeri gösterir.

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi
Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

Fidan çukurlarının açılması

Dikilecek fidan az sayıda ise fidan çukurları bel ve kürekle açılır. Bu işlem sırasında üstten çıkan işlenmiş toprak çukurun bir yanına alttan çıkan toprak ise karşı yanına konur. Çukurların genişliği toprağın işlenme durumuna ve dikilecek fidanın kök gelişmesine bağlıdır.

Dikim zamanı

Yaprağını döken meyve türlerinde çıplak köklü fidanlar bitkilerin dinlenme döneminde (sonbaharda yaprak dökümünden ilkbaharda dallara su yürüyünceye kadar) dikilebilir. Kışın yaprağını dökmeyen her zaman yeşil meyve türlerinde (turunçgiller, zeytin, çay gibi) kış dinlenme periyodu dikim için en uygun zamandır. Meyve fidanlarını kışları yumuşak geçen yerlerde sonbaharda, kışları çok sert olan yerlerde ise ilkbaharda dikmek daha doğrudur. Fidanlar ilkbaharda gövdelerine su yürümeden önce yerlerine dikilmiş olmalıdır. Kışları çok sert olmamak şartıyla kurak bölgelerde de sonbahar dikimi daha iyi sonuç verir.

Kaplı fidanlar (topraklı fidanlar) yılın her mevsiminde dikilebilir.

Dikim budaması

Meyve fidanları dikilmeden önce budanır. Dikim budamasının amacı, fidanların söküm sırasında zedelenen, ezilen, kopan kök kısımlarını kökün sağlam yerinden kesmek, birbiri üzerine gelmiş kökleri ayıklamaktır.

Topraklı kaplı fidanlar toprakla birlikte dikilir ve yukarıda anlatılan kök budaması yapılmaz.

Kök budamasına uygun olarak dallanmış fidanlarda taç ile kök arasındaki dengeyi oluşturmak ve şekil vermek, henüz dallanmamış fidanlarda tepe hakimiyetini ortadan kaldırmak için taçta da budama yapılır. Dikim budaması yapılırken ilk olarak kökler budanır. Daha sonra taç kısmı budanır.

Fidan Dikimi

Dikim budaması yapılmış olan fidanlar artık dikilebilir. Dikim için ilk olarak fidanın dikileceği yerin hemen yanı başına ve çukurun işlenmemiş olan toprak kısmına fidana destek olması için bir herek çakılır.

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi
Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

Daha sonra çukurun ortasına üstten çıkan toprakla bir kümbet yapılarak fidanın kökleri bu kümbet üzerine dağıtılır. Fidan kümbet üzerine konulduğu zaman aşı yerinin toprağın üzerine uzatılmış olan dikim tahtasından 8-10 cm yukarıda durması gerekir. Fidan öncelikle üst toprakla dikilir. Çukur yarısına kadar dolunca köklerin toprakla temas etmesi için toprağa ayak ile bastırılır. Alttan çıkan toprakla çukur doldurulur ve basma işi tekrarlanır. Fidanın etrafına genişçe bir çanak açılır ve hemen can suyu verilir, su verme işi tekrarlanır. Bu arada fidan, başlangıçta fidan çukuruna çakılmış olan hereğe bağlanır. Fidan dikiminde dikkat edilecek en önemli nokta, derin dikmekten kaçınmaktır.

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi yazımızdan sonra Hobi Bahçesi İçin Tavsiyeler yazımız da ilginizi çekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku