Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

Hobi Bahçelerine Fidan Dikimi

Şehir hayatının yorucu ve yıpratıcı etkisi, birçok insanı kırlarda ve yeşil alanlarda bir arsa ya da ev edinmeye itmektedir. Bahçe ile uğraşmak isteyen, kendisine hobi bahçesi edinen ve toprakla uğraşıp rahatlamak isteyenler için bu yazımız rehber niteliğinde olacaktır. Bu yazımızın konusu, hobi bahçelerine fidan dikimi konusu üzerine olacak. Lakin siz de hobi bahçesi hayalini gerçekleştiren şanslı insanlardansanız ve bahçenize dikmek istediğiniz ağaç ve fidanlar varsa bu yazımız size yardım edebilir.

Bahçenize ekim ve dikim yaparken dikkat edeceğiniz birçok önemli konu vardır. Bunlar ilki ve de en önemlisi dikeceğiniz ağaç ve fidanın seçimidir. Yaşadığınız bölgenin iklimine göre fidan seçimi yapmanız gerekmektedir. Eğer seçiminizi doğru yapmazsanız, fidanlarınız daha toprağa tutunamadan ölecektir. Böyle olumsuzluklarla karşılaşmamak için bölgenizin iklimini iyice araştırmalısınız.

Fidan Dikiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bahçeniz için meyve veren ağaçlar mı yoksa süs ağaçları mı dikmek istiyorsunuz? Meyve veren ağaçların, süs ağaçlarının ve iğne yapraklı ağaçların bakım, dikim ve büyüme hızları birbirinden farklıdır. İhtiyaç duydukları toprak çeşidinden hava durumuna, en ideal dikim mevsiminden bakımına kadar bütün özellikleri ayrı olacağından karar verdiğiniz ağaca göre hazırlık yapmanız gerekmektedir.

Fidan Dikimi Öncesi Hazırlıklar

Dikim hazırlıkları kısaca ağaç türü seçimi, dikilecek yerin seçimi ve uygun dikim zamanı seçimi olarak tanımlanmaktadır. Eğer birden fazla fidan dikecekseniz ağaç dikim aralıklarına ve dikim şekillerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Her ağacın dikim mesafesi farklıdır ve bu nedenle seçtiğiniz ağaç türüne göre araştırma yapmanız gerekmekte. Ayrıca dikim ve bakım sırasında size lazım olacak hobi malzemelerini de temin etmelisiniz.

Yer Seçimi Önemlidir

Dikeceğiniz fidanı seçtikten sonraki en önemli adım yer seçimidir. Yer seçimi yaparken yeterince güneş alan, sulama sıkıntısı olmayan ve fidanın büyümesini engelleyici unsurların olup olmaması gibi kriterler önemlidir.

Fidan Dikimi İçin Hazırlamak

Eğer fidanınız bir saksı içindeyse çukuru kazıp hazırladıktan sonra saksıdan çıkarıp hemen toprağa dikim yapmalısınız. Fidanın kökleri güneş ışığına ne kadar az maruz kalırsa o kadar iyidir. Ayrıca fidanı poşet ya da çuvalla birlikte dikmeyin çünkü bu toprak kirliliğine, köklerin su ve minerallere ulaşmasına engel olur.

Hobi Bahçesi İçin Tavsiyeler yazımız da ilginizi çekecektir.Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.