Hobi Bahçesi için Tavsiyeler

Hobi Bahçesi için Tavsiyeler

.   İnsanların günümüzde doğayla neredeyse hiç bağ kurmadığı bilinen bir gerçektir. Hatta çocuklarımız bile marketlerden aldığımız sebze ve meyvelerle büyümekte. Buna rağmen büyük şehirde yaşayan insanlar doğa ile iç içe olmak için en küçük fırsatı bile kaçırmamaktadır. Hobi bahçesi için tavsiyeler nelerdir

.   Doğa ile iç içe olmanın en kolay ve verimli yolu hobi bahçeleridir. Hobi bahçeleri, doğa ile iç içe olmak konusunda, organik ürün yetiştirmek ve stresinizi azaltmak için sizlere yardımcı olabilir. Fakat hobi bahçesi yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Gelin bu konulara birlikte bakalım.

Neden Güzel Bir Yer Belirlemeliyiz?

.    Hobi bahçesi için tavsiyelerden biride bahçeniz için en uygun yeri belirlemek, bahçenizin kurulumu için, ilk ve en önemli adımdır. Eğer hobi bahçenizi doğru bir yere kurmazsanız ne kadar çabalarsanız çabalayın, güzel ve etkili bir verim alamazsınız.

.   Hobi Bahçesi için TavsiyelerBahçeniz için en önemli şeyler; güneş ışığı, nem ve sıcaklıktır. Bu etkenleri düzgün biçimde almayan hobi bahçeleri verimli olmaz. Hobi bahçesi kurarken, bahçe için gereken şartları sağlamak oldukça önemlidir.

Nasıl Toprak Seçmeliyiz?

.   Hobi bahçenizde kullandığınız toprak ne kadar verimli olursa, yetiştireceğiniz organik ürünler de o derece sağlıklı ve lezzetli olur. Toprak içerisinde her maddenin dengeli bir biçimde bulunuyor olması oldukça önemlidir. Islak ve besin değeri oldukça düşük bir toprağa sahipseniz, o toprağı doğal bir döngüye sokabilirsiniz. Belirli bir süre toprağı çapalayın, havalandırın ve bekletilmiş doğal gübrelerle toprağa takviye edin. Toprağı doğru oranlarda sulamak da oldukça önemlidir.

Hobi Bahçenizin Teması Nasıl olmalı?

.   Yapmak istediğiniz hobi bahçesinde neler yetiştireceğinize karar vermelisiniz. Sebze, meyve ve çiçekli bitkiler arasında seçim yaparak bunlardan yetiştirmek isteyebilirsiniz. Bahçenizin temasına karar verdikten sonra bahçenizi ona göre şekillendirmelisiniz. Çünkü her bitki aynı ölçüde güneş ışığı ya da sıcaklığa ihtiyaç duymaz. Her bitkinin toprağa ekileceği ve filizleneceği tarihler farklıdır. Bu yüzden hangi bitkileri ekeceğinize karar vermek yol çizginiz hakkında size yardımcı olacaktır.

.   Hobi bahçenizde ektiğiniz doğal ürünler, doğal yaşam şartları sağlandığı süre boyunca verimli bir şekilde yaşayacaktır. Hobi bahçesini sevgiyle yapıp devam ettiğiniz sürece güzel bir verim alacaksınız.

Hobi Bahçesi Kuracaklara Tavsiye
Hobi Bahçesi için Tavsiyeler

Hobi Bahçesi Kuracaklara Tavsiye

– Bir hobi bahçesi yapacak, doğal ürünler yetiştirecekseniz alacağınız fidanlar sertifikalı, fideler, tohumlar kaliteli ve güvenilir olsun. Aksi taktirde bizimki gibi istediğiniz cins ürün olmadığını anlamanız yıllar sürecek. Onca yıl verdiğiniz emeğiniz ve zamanınız boşa gidecektir.
– Biz amasya elması diye aldığımız fidanların yaz elması olduğunu ancak meyve verdiği beş altı yıl sonrasında anladık. Bu noktada ya kabul edecektik ya söküp yeni fidan dikecektik ya da aşı yaparak değiştirecektik. Her durumda da zaman ve emek kaybı…

Hobi Bahçesi Nedir


1 yorum
  1. […] emeğiniz ve zamanınız boşa gidecektir. Hobi bahçesi kuracaklara tavsiye için detaylı bilgiyi Hobi bahçesi kuracaklar için tavsiyeler linkimizdeki yazımızda bulabilirsiniz. – Biz amasya elması diye aldığımız fidanların […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.