Hobi Bahçeleri Haber

Hobi Bahçeleri Haber

Hobi Bahçeleri Haber

Şehrin bunaltıcı, kasvetli, stresli hayatından sıkılıp temiz hava, bol güneş ve oksijenli bir ortamda organik bahçesinde toprağın ritmine kulak vererek insanların doğa ile iç içe doğal ürünlerini yetiştirebileceği bir yer. Organik bahçelere ilgi her geçen gün artıyor. Nefes almak isteyen insanlar bu yaşamı keşfettikçe bu yola gönül verenlerin sayısı hızla artıyor.

Ülke genelindeki sayısının ise 100 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bahçe sahipleri ve aileleri merak ediyor hobi bahçeleri evleri yıkılacak mı. Günlük hayatımızı zenginleştiren ve güzelleştiren birçok yönü var. Öncelikle, zamanımızı kapalı mekanlar, alışveriş merkezleri gibi yerlerde geçirmek yerine yeşilin, ağaçların arasında geçirmemizi sağlıyorlar.

Hobi Bahçeleri Haber
Hobi Bahçeleri Haber

İnsanların doğaya olan özlemini gidermek, kendi ürettikleri ürünleri sağlıklı bir ortamda yetiştirip hem bu ürünlerden faydalanmak hem de boş zamanlarını en güzel şekilde değerlendirebilmek için tercih edilmektedir.

Tamamen doğal şartlarda sebze, meyve ve çiçek türü bitkiler yetiştirilebilmektedir. Buradaki çalışmalar tamamen kişilere ait olduğu için çalışırken suyla, toprakla ve bitki ile iç içe olunarak günün stres ve yoğunluğunu atabilme imkanı bulmuş oluyoruz. Ayrıca çocuklara da buralarda doğayı ve toprağı sevdirme olanağını bulunuyor.

Kendi meyve sebzelerimizi yetiştiriyoruz

Kendi yetiştirdiği ürünlerinden toplanan, kaynağı belirli tohumlarla “Kendi Fideni Kendin Yetiştir” uygulaması yapılıyor. Zaten bahçe sahipleri tohum, fide takas işlerini kendi aralarında da yapıyorlar. Kış aylarında da kullanılabiliyor. Komşuluk ilişkilerinin bir hayli iyi olduğu bu yerlerde insanlar kadar hayvanların da çok mutlu olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Peki hobi bahçeleri evleri yıkılacak mı? Hobi bahçeleri haberli mi?

Hobi Bahçeleri Haber
Hobi Bahçeleri Haber

Hobi bahçeleri evlerinin yıkılmasını ve yasaklanmasını öngören yasa teklifini temmuz ayında yeniden düzenleme kararı almıştı ve 100 bin civarında kişi aileleri ile birlikte rahat bir nefes almıştı.

Meclis komisyonunda görüşülerek, benimsenen ve Genel Kurul gündemine inen yasa teklifine göre, tarımsal amaçlı arazi kullanımlarında, tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine uyulması zorunlu olacak.

Hobi Bahçeleri Evleri Yıkılacak mı
Hobi Bahçeleri Evleri Yıkılacak mı

Tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine aykırılık durumunda uygulanan yaptırımlar caydırıcı hale getirilecek. Tarımsal amaçlı arazi kullanımlarında, tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine uyulması zorunlu olacak.

İzinsiz bütün yapılar, masrafları Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanmak kaydıyla bir ay içinde belediyeler veya il özel idarelerince yıkılacak ve taşınmazlar tarımsal üretime uygun hale getirilecek. Yıkılmayan yapılar ise yıkım masrafları Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanmak üzere bakanlık tarafından yıkılabilecek şeklinde düşünülüyordu. Hobi bahçeleri evleri yıkılacak mı sorusu yine gündemde kalmaya devam edecek.

Hobi Bahçeleri Haber ! Düzenleme Geri Çekildi

Gıda konusunda yayınlara ceza getiren, gıdada taklit ve tağşiş, tarım arazilerinin korunması, tütün ve alkol ile ilgili önemli düzenlemeleri içeren “torba yasa” geri çekildi.

Gıda Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Tasarısında yer alan bu bahçelere yönelik düzenlemeler de ertelenmiş oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, tasarının sivil toplum örgütleri ile birlikte ele alınarak daha kapsamlı ve daha kapsayıcı şekilde yeniden Meclis’e getirileceğini ifade etti.

Hobi Bahçeleri Haber ! Çalışmalar Yeniden Başlıyor

Meclis, tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmesinin engellenmesini de içeren kanun teklifini yasalaştırmak için çalışacak.

TBMM Genel Kurulu, 20 Ekim Salı günü saat 15.00’te toplanarak Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapan Kanun teklifinin müzakeresini sürdürecek.

Geneli üzerindeki görüşmeleri tamamlanan teklifin, maddeleri ele alınacak.

Tarımsal amaçlı arazi kullanımlarında, tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine uyulması zorunlu olacak.

Bu plan veya projelere aykırı hareket edilmesi halinde valilikçe resen tespit yaptırılarak sorumlulara, 1000 liradan az olmamak kaydıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak, projeye uygunluk sağlanması için azami 2 ay süre verilecek.

İzinsiz bütün yapılar, masrafları Tarım ve Orman Bakanlığınca karşılanmak kaydıyla bir ay içinde belediyeler veya il özel idarelerince yıkılacak ve taşınmazlar tarımsal üretime uygun hale getirilecek.

Özellikle salgın hastalık döneminde bu yapılara olan talep arttı. İnsanlar evlere kapanınca bu alanlar çok daha kıymetli oldu. Şimdi yüzbinlerce kişinin yüreği ağzında bu yapılarla ilgili çıkacak yasayı bekliyor…

Düzenlemede Kapsam Genişliyor!

Kiralayanlara Ağır Cezalar Yolda Hükümetin tarım arazilerine hobi bahçesi yapılmasına dair kanun teklifi çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek olan kanun teklifinde ise yeni düzenlemelerin alacağı öğrenildi. Kaldırılmasına ilişkin düzenlemede kiralayanlara dair de yaptırımlar uygulanması planlanıyor.

Kanun Teklifi Yasalaştı

Mecliste yapılan görüşmeler sonrasında hobi bahçesi kanun teklifi yasalaştı. Kanunlaşan yasa teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanması halinde Resmi Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girecek.

Hobi bahçeleri haber bilgilerinizi herkesin öğrenmesi için yorumlarda paylaşabilirsiniz.


3 Yorumlar
 1. Hobi Bahçeleri Kanun Teklifi | Bahçe Hobim 2020

  […] Bahçeleri Kanun Teklifi yazımızdan sonra HOBİ BAHÇELERİ HABER yazımızı da […]

 2. Anonim diyor

  2021de hobi bahceleri yikimi gercek lesecekmi acaba
  .

 3. Bahcehobim diyor

  Bazı bölgelerde ceza kesildiğine dair haberler duyuyoruz. Birebir yaşayanlar yazarsa daha net bilgi olur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku