Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi

Daha fazla mutluluk hissetmek için

Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi

İster yeni küçük bir çiçek dikmek olsun, ister bir bahçeyle uğraşmak isterse de sadece iç mekan bitkilerinize bakmak olsun, bahçe işlerinin fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi var. İşte Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi sorumuza kanıtlanmış 8 neden …

Bilim adamları, üretkenliğimizi artırmaktan kaygı seviyelerimizi düşürmeye kadar bahçeciliğin refahımızı nasıl artırdığına dair giderek daha fazla kanıt buluyorlar. Bahçeyle uğraşmamızın en önemli nedenleri.

Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi ile ilgileniyoruz

Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi
Mutluluk Zamanı için neden hobi bahçesi

1- Daha fazla mutluluk hissetmek

Bristol Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, topraktaki bakterilerin ruh halini yükselten ve kaygıyı azaltan serotonin salınımını tetikleyebileceğini buldu. Bu, yabani otların ayıklanması, ekim, dikim yoluyla toprakla temas edilmesi ve hatta iç mekan bitkilerinizi beslemek, büyütmek, aslında size önemli bir ruh halinize pozitif artış sağlayabileceği anlamına geliyor.

2- Daha fazla kalori yakmak

Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bahçe işleri gibi devam eden hafif egzersizler bir spor seansından daha fazla kalori yakabilir. Bahçe işleri daha düşük yoğunluklu olma eğiliminde olduğu için, bunu ortalama spor seansından çok daha uzun süre yapma eğilimindeyiz ve kaloriler yakılmaya başlıyor. Ortalama olarak, yabani otları çekerek ve çiçek ekerek saatte 400 kalori yakarız. Çimleri biçerken, tırmıkla otları toplarken veya çapa ile toprağı kazarken daha fazla kalori yakarız.

3- Daha büyük bir amaca bağlılık hissetmek

Zihinsel sağlık yardım kuruluşu Mind Bilgi Sorumlusu Stephen Buckley’e göre, bir bahçeye bakmak bize bir tatmin duygusu veriyor ve gelişmiş benlik saygısı ve azalan kaygı seviyeleri ile bağlantılı olan bir şeye bağlı hissetmemize yardımcı oluyor. Bahçıvanlık yoluyla zihinsel sağlık sorunu yaşayanlara yardım eden bir hayır kurumu olan Thrive’ın CEO’su Kathryn Rossiter, her türlü bahçeciliğin yalnızlık duygularını azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Bahçecilik ayrıca depresyonlulara dışarı çıkma fırsatı verir ve bitkileri besleme eyleminin zihinsel sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini gösterir.

Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi
Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi

4- Daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak

İster kendi hobi bahçenizde, ister ortak bir hobi bahçesinin kiralayanı olun kendi bahçenizde ürünlerinizi yetiştirirseniz, tabağınıza ne koyduğunuz konusunda muhtemelen daha dikkatli olacaksınız. Barselona’daki Araştırma ve Çevresel Epidemiyoloji Merkezi tarafından yürütülen bir araştırma, çocuklara kendi yiyeceklerini yetiştirmenin öğretildiği 12 okulda çocukların meyve ve sebze tüketimini artırdığını ortaya koydu. Kendiniz ürününüzü kendiniz yetiştirmeniz demek, aynı zamanda karbon ayak izinizi azaltırken, besin açısından zengin gıdanın lezzet zirvesinde tadını çıkarmak demektir.

Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi
Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi

5- Daha az sağlık şikayetinizin olması

Kendi bahçen yok mu? Genel ve zihinsel sağlığı iyileştirmek, sağlık şikayetlerini azaltmak ve sosyal birliği güçlendirmek için Japon yerel yöneticileri tarafından halktan tahsisin üyesi olmasını istediler. Faydalar o kadar belirgindi ki, yerel yönetimler toplumdaki hastalık maliyetlerini düşürmek için etkili bir yatırım olarak daha fazla tahsisatları oluşturmaya çalışıyor.

6- Daha üretken olmanız

Exeter Üniversitesi’nden Dr Chris Knight, çalışanların işyerleri birkaç iç mekan bitkisiyle doldurulduğunda %15 daha üretken olduklarını keşfetti. Bunun nedeni, ofis ortamının sadece daha hoş olması değil, aynı zamanda sulamaya ve bitkilere yönelme zorunluluğuyla çevreleriyle daha ilgili hissetmelerine yardımcı olmasıdır. Sonuç olarak bu, bitkilerin olmadığı bir ofistekilere göre etkinliklerini artırdı, konsantrasyonu artırdı ve hata oranını azalttı.

7- Ait olma duygunuzun artması

Johns Hopkins Üniversitesi, topluluk bahçıvanlarıyla röportaj yaptığında bir dizi sosyal fayda bildirdiler. Bahçıvanlara doğa ve bitkilerle gurur duymaları için bir bağlantı sağlamakla kalmadı, aynı zamanda bir topluluk oluşturmaya ve sosyal engelleri aşmaya yardımcı oldu. Ayrıca, kentsel bir ortamda bahçeler oluşturmak, herkesin taze, organik gıdalara erişmesine yardımcı olur.

8- Daha bağımsız olmanız

Warwick Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir bahçeyi görmekten, içinde vakit geçirmekten olabildiğince hem duygusal hem de fiziksel olarak yararlanabileceğimizi söylüyor. İnsanların konut alanlarını geliştirmek için yaptıkları araştırma esnasında, yaşam alanlarından dışarıya bakmak için yeşil bir manzaraya özellikle özel bir bahçe veya verandaya sahip olduklarını bilen insanların kendilerini daha olumlu ve bağımsız hissettiklerini açığa çıkardı.

Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi ile uğraşmamız gerektiğini kanıtlayan 8 bağımsız neden


1 yorum
  1. […] Mutluluk zamanı için neden hobi bahçesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.