Organik Ürünler

Organik Ürünler

Organik Ürünler

Organik ürünler ( yada ekolojik ürünler),  tohumdan hasata, hasattan son kullanıcıya ulaşıncaya kadar geçen  tüm aşamalarda, insana ve çevreye zarar veren kimyasal girdi veya katkı maddeleri kullanılmadan üretilen üründür. Tarım ürünlerinin işlenmesinde, yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal madde kullanılmamasıdır en basit anlatımıyla.

Bunun yanında genetiği değiştirilmemiş olanlar da bu isimle anılır. Tarım ürününü yetiştirmek için hiçbir tarım ilacı ve yapay ürün kullanılmaz. Eğer üretimde yapay herhangi bir yardımcı madde kullanılırsa bunlar doğal ürün olmaktan çıkar.

Organik Ürünler
Organik Ürünler

Kimyasal maddeler içermez. Bunun sebebi, tarım yapan, çiftçilerin gıda üretim sürecinin hiçbir yerinde kimyasal madde kullanmıyor olmasıdır.

Yetiştirmede böcek ilaçları, zehirler ve ot öldürücü kimyasallar kullanılmadıkları için daha lezzetli ve daha doyurucudur, daha uzun raf ömrüne sahiptirler, satışa çıkmadan önce kalite kontrolünden geçtikleri için güvenle tüketebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak yetişmemizi sağlar. Böyle ürünlerle beslenen kişiler hastalıklara karşı doğal bir korunma yolu geliştirmiş olurlar.

Organik Ürünler
Organik Ürünler

Biyolojik hareketliliği en üst düzeye çıkarmak, toprağı gübrelemek ve uzun yıllar boyu toprak verimliliğini korumak için yeşil gübreler, hayvansal gübreler ve ürün rotasyonları gibi yöntemleri kullanmak, ana amaçlar arasında yer alır.

Genetiğiyle oynanan, tadını ve daha önemlisi besin değerlerini kaybetmiş gıdalar nedeniyle pek çok insan organik ürünlere ve böyle üretilen ürün çeşitlerine yöneldi.

Organik Ürünler Yetiştirmenin Başlıca Amaçları Şunlardır

–   Biyolojik çeşitliliğin sağlanması ve korunması

Organik Ürünler
Organik Ürünler

–   Enerji ve doğal kaynakların bilinçli şekilde kullanılması
–   Toprağın verimliliğinin artırılması
Bölgesel ekolojik dengenin sağlanması
–   Su kaynaklarının ve su kalitesinin korunması.

Yerli Tohum Nedir

Bir bölgede yetişen ve o bölgenin koşullarında adaptasyonunu en iyi şekilde tamamlamış ve yıllardan beri ekilen tohumlara yerli tohum deniyor.

Hibrit Tohum Nedir

Laboratuar ortamında çaprazlanma ile elde edilen yeni çeşit tohuma hibrit deniyor. Hibritleme veya melezleme doğa içinde kendiliğinden olabildiği gibi laboratuar ortamında da yapılabiliyor. Hibrit tohumdan elde edilen üründen tohum alıp sonraki sene tekrar ekmek istediğinizde ürün yetişmiyor ya da tohum kazandığı gelişmiş özelliklerini kaybediyor

Çevresel Faydaları

–   Daha iyi besin tutma yeteneğine sahip ve iyi yönetilen tarım faaliyetleri, yer altı su kirliliğini önemli ölçüde engeller.
–   Gıda üretim ve işleme süresince GDO’ların besinlerde kullanılmasına izin verilmez.
–   Doğal tarım yöntemleri, kimyasal gübre kullanımını azaltarak sürdürülemeyen enerji kullanımı azaltır. Topraktaki karbon maddesi tutma kabiliyeti sayesinde küresel ısınmayı ve sera etkisini önemli ölçüde azaltır.
–   Tarım yöntemleri arasında bulunan toprak stabilizasyonu, toprak yumuşatma, karbon tutulması, besin maddelerinin döngüsü, avlanma gibi aktiviteler ekolojiye destek sağlar.

Ürünlerin Dezavantajları

Doğal Tohum kullanıldığından verim düşüktür
Suni Gübre kullanılmadığından verim düşüktür
Kullanılan gübre ve ilaçlar kimyasallara oranla çok daha pahalıdır
İlaçlar kimyasallar kadar etkili olmadığından fire verilir
Tarlaya traktör ve tarım aracı giremediğinden işçilik maliyeti yüksektir
Eğer öncesinde tarlada kimyasal gübre ve ilaç kullanılmışsa 5 yıla varan süreyle tarla bekletilir, üretim yapılmaz
Ürün tüketimi düşük olduğundan, üretim yapan işletmeler küçüktür, birim maliyetler yüksektir.

Geleneksel ve Organik Tarımın Farkı

Organik tarımda,

  • Gübrelemede, doğal gübreler kullanılır,
  • İlaçlamada doğadan elde edilmiş ilaçlar kullanılır,
  • Yabani otların ayıklanması için; elle toplama yapılır ve doğal ilaçlar kullanılır.

Geleneksel tarımda

  • Gübreleme, kimyasal içerikli gübreler kullanılır.
  • İlaçlama için, sentetik tarım ilaçları kullanılır.
  • Yabani otların ayıklanması için; sentetik bitki öldüren ilaçlar kullanılır.

Normalden aşırı büyük meyve ve sebzeler hormonlu mudur?

Organik tarımda bitki büyütme hormonlarının kullanımına izin verilmez. Öyle olduğu halde normalden büyük görünen meyve ve sebzeler tohumluk için bırakılmış veya unutulmuş olabilir.

Türkiye’de Durum

Su kaynakları, iş gücü, ilkim, toprak ve ürün çeşitliliği bakımından Türkiye oldukça elverişlidir. Ülkenin hemen hemen her bölgesin birçok tarım ürünü organik tarım içinde yetiştirilebilir. Ülkemizde en çok üretilenler armut, Antep fıstığı, badem, yeşil biber, fıstık, pirinç, çay ve çilek gibi ürünlerdir.

Türkiye’nin doğal tohumlar bakımından zengin olması doğal tarım ve ürün dünyası için büyük bir fırsattır.

Organik Tarım Nedir? ve

Sebze Nasıl Dikilir Yazımız ve tohum nasıl alınır videomuz da ilginizi çekecektir.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.